Piecyk na pellet zamiast kominka? Sprawdź zalety

Remigisz Szulc
20.07.2021

Jedno z pierwszych skojarzeń związanych z posiadaniem własnego domu dotyczy przyjemnych wieczorów spędzanych przy kominku. Ta romantyczna wizja nie musi się jednak sprowadzać wyłącznie do montażu klasycznego wkładu kominkowego. Coraz większą popularnością cieszą się piecyki na pellet, które do złudzenia przypominają tradycyjne kozy lub piece kaflowe w wersji mini. Jakie są ich zalety w porównaniu z wkładami kominkowymi? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Są dużo wygodniejsze w obsłudze

Komuś, kto nigdy nie rozpalał kominka może się wydawać, że to bułka z masłem. Do czasu, aż nie trafi na wilgotne drewno, nie znajdzie w domu rozpałki, a w dodatku będzie panować niskie ciśnienie. W takich momentach pojawia się myśl, że fajnie byłoby mieć w domu coś dużo łatwiejszego w obsłudze – i tym czymś jest właśnie piecyk na pellet. Tutaj jakość paliwa jest mniej więcej stała, rozpalanie trwa kilka sekund, a później wystarczy już tylko uzupełnić zasobnik i można zapomnieć o piecyku na wiele godzin.

Tania eksploatacja

Zakup drewna kominkowego stanowi spore obciążenie finansowe. Pamiętajmy, że nie może to być byle jakie drewno. Jeśli nie masz warunków, by pociąć je i porąbać we własnym zakresie, to musisz zamówić drewno kawałkowane, co dodatkowo podnosi cenę.

Pellet też nie jest tani, natomiast dużo łatwiej można kupić np. 2-3 worki w markecie i mieć zapas na kilka wieczorów – o ile oczywiście nie planujesz wykorzystywać piecyka, jako głównego źródła ogrzewania w domu.

Wysoka sprawność

Piecyki na pellet charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością niż wkłady kominkowe. Podczas gdy standardowy wkład osiąga sprawność na poziomie około 60-70 proc. (w zależności od jakości drewna i metody palenia), piecyki pelletowe mogą wyprodukować i oddać do pomieszczenia nawet 90 proc. energii pobranej ze spalania paliwa. To istotna różnica, przekładająca się też na ekonomikę użytkowania paleniska.

Czystość

Ten argument przemówi do wyobraźni osób, które nie znoszą porannego widoku w salonie po wygaszeniu kominka. Wszędzie leży pył, kawałki drewna, dlatego dzień trzeba zacząć od sprzątania. Pod tym względem piecyki na pellet wypadają znacznie lepiej, ponieważ nie ma tutaj potrzeby ciągłego dokładania drewna, a procesowi spalania pelletu nie towarzyszy tworzenie się tak dużej ilości popiołu, jak w przypadku wkładu kominkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.