Pakuły i taśma teflonowa to popularne materiały uszczelniające, które stosuje się do gwintowanych połączeń w instalacjach hydraulicznych i centralnego ogrzewania. Wiele osób używa ich zamiennie, są i tacy, którzy preferują wyłącznie pakuły lub teflon. Na dobry początek warto natomiast poznać zasadnicze różnice między oboma materiałami, które omawiamy w naszym poradniku.
Pakuły, nazywane też konopiami, to klasyczny wybór, który preferują doświadczeni hydraulicy. Dobrze nawinięte pakuły w zasadzie gwarantują uszczelnienie połączenia i brak przecieków. Wymagają natomiast zastosowania pasty uszczelniającej, które chroni połączenie przed korozją.
Pakuły charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury, nawet powyżej 100°C, co sprawia, że idealnie nadają się do instalacji centralnego ogrzewania. Można ich używać do połączeń gwintowanych w instalacjach gazowych.
Wadą pakuł jest w zasadzie tylko uciążliwe nawijanie, co powoduje dłuższy czas montażu poszczególnych elementów instalacji.
Przez wielu hydraulików wciąż traktowana jako novum. Nie budzi takiego zaufania jak pakuły, natomiast ma ogromną zaletę: jest szybka i łatwa w stosowaniu, nie wymagając ani dużego doświadczenia w nawijaniu, ani stosowania pasty uszczelniającej.
Taśma teflonowa nie powoduje korozji, co sprawia, że jest bezpieczniejsza w kontaktach z różnymi metalami. Jest przy tym elastyczna i dobrze nadaje się do uszczelniania małych i średnich połączeń gwintowanych, w tym w instalacjach wody zimnej oraz sprężonego powietrza.
Należy natomiast podkreślić fakt, iż taśma teflonowa jest mniej odporna na działanie wysokich temperatur, stąd gorzej nadaje się do stosowania w instalacjach centralnego ogrzewania, zwłaszcza wysokotemperaturowych. Nie należy jej również stosować do uszczelniania starych instalacji, w których mogą już występować nierówności czy uszkodzenia gwintów – tutaj niezastąpione pozostają pakuły.