Oto podstawowe rodzaje lamp ogrodowych, z których warto korzystać w swoim ogrodzie

Antoni Kwapisz
12.11.2021

Z lamp ogrodowych coraz chętniej korzystają liczni Polacy. To nie tylko wspaniała dekoracja ogródka czy przydomowej okolicy, ale również znakomicie praktyczny dodatek, usprawniający funkcjonowanie oraz dbający o nasze bezpieczeństwo. Aby jednak lampy zewnętrzne sprawdzały się tak, jak chcemy, należy zastosować przynajmniej ich kilka rodzajów – każdy bowiem będzie sprawdzał się idealnie w zupełnie innej sytuacji, a trudno poszukiwać czegoś takiego, jak uniwersalna lampa ogrodowa.

Lampy ogrodowe skrajnie się od siebie różnią. Tylko dobrze dopasowanie lamp do konkretnych miejsc sprawi, że cały system, jakim będzie oświetlenie zewnętrzne, będzie działał sprawnie, funkcjonalnie i bezproblemowo, a do tego zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje lamp ogrodowych. Każdy z nich będzie dobrym rozwiązaniem w innej sytuacji, każdy będzie miał inne plusy, oraz inne minusy. Sprawny system zewnętrznego oświetlenia niemal zawsze składa się przynajmniej z kilku rodzajów różnych lamp ogrodowych.

Lampy najazdowe

Jak wskazuje sama nazwa, jest to rodzaj lamp, na które można nawet najechać. Są one montowane w podłoży, w tym w kostce brukowej, a ich zadaniem jest podświetlanie danego obszaru od dołu. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdy chce się podświetlić ścieżkę, podjazd do domu czy schody.

Same lampy są niezwykle odporne, nie tylko jednak na nacisk, ale również na wszelakie warunki atmosferyczne. Podobnie, jak inne rodzaje lamp, poza solarnymi, te będą wymagały podłączenia ich do sieci energetycznej.

Kupując lampy najazdowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wykonane, czy potencjalną moc żarówki do zamontowania w nich, lecz również na to, czy są one płaskie. Cały czas na rynku dostępne są modele, które okazują się bardziej wypukłe. Lampy płaskie nie generują tak dużego zagrożenia poślizgnięcia się na nich, dlatego są opcją rekomendowaną, zwłaszcza w miejscach, gdzie często się chodzi, jak wejście do domu.

Kinkiety zewnętrzne i reflektory

Jeżeli celem danej lampy ma być oświetlenie ściany danego budynku oraz jej okolicy, idealnym wyborem często okazują się kinkiety. Ich olbrzymim plusem jest estetyka, bez problemu uda się dobrać kinkiety do absolutnie każdej elewacji, dzięki czemu sam dom będzie prezentował się znakomicie. Podobnie jak w przypadku kinkietów wewnętrznych, i tutaj można zdecydować się na modele świecące w górę, w dół, lub w górę i w dół jednocześnie. Największym minusem tych lamp jest jednak zazwyczaj bardzo ograniczona możliwość sterowania światłem przez nie generowanym.

Jeżeli to jest właśnie kluczową funkcjonalnością, lepiej zdecydować się na reflektory. W ich przypadku sterowanie słupem światła nie będzie zazwyczaj żadnym problemem, minusem tych lamp często jest jednak ich wygląd – surowy i mało atrakcyjny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.