Oświetlenie ogrodowe – dlaczego go potrzebujesz?

Jerzy Biernacki
16.11.2021

Nikogo nie trzeba przekonywać, że instalacja oświetleniowa jest niezbędnym elementem każdego budynku mieszkalnego. Na etapie budowy i wykańczania domu często jednak zapominamy o tym, że źródła światła są potrzebne także na zewnątrz, czyli po prostu w ogrodzie. Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym poradniku.

Wyższy komfort korzystania z terenu wokół domu po zmroku

Nawet jeśli wydaje Ci się, że po zmroku nie będziesz wychodzić do przydomowego ogrodu, to Twoja perspektywa zmieni się od razu po wprowadzeniu się do domu jednorodzinnego. Takie wieczorne i nocne wyjścia będą albo konieczne, albo związane z chęcią korzystania z tarasu czy samego ogrodu, na przykład podczas przyjmowania gości i imprezowania na świeżym powietrzu.

Dlatego w ogrodzie musi się znaleźć przynajmniej kilka źródeł światła. Niezbędne są te, które wymieniamy poniżej:

  • oświetlenie na tarasie,
  • oświetlenie przy furtce wejściowej na teren nieruchomości,
  • oświetlenie wzdłuż ścieżki prowadzącej do wiaty śmietnikowej,
  • oświetlenie w pobliżu domku gospodarczego,
  • oświetlenie podjazdu do garażu oraz ewentualnie wyznaczonego miejsca parkingowego,
  • oświetlenie wejścia do domu.

Bezpieczeństwo

Oświetlenie ogrodowe pełni także funkcję minimalizującą ryzyko kradzieży. Nie łudź się, że ten problem na pewno nie dotyczy okolicy, w której się wybudowałeś. Złodzieje są na tyle perfidni, że potrafią ukraść nawet takie rzeczy, których byś się nie spodziewał – chociażby rośliny ogrodowe, złom stalowy, stare palety czy taczkę.

Inwestując w oświetlenie ogrodowe w pewnym stopniu ograniczysz prawdopodobieństwo nocnej wizyty złodziei – powinno ono odstraszyć zwłaszcza amatorów, którzy kradną drobne przedmioty, często przechodząc tylko obok przypadkowej nieruchomości.

Walory estetyczne

Oświetlenie w ogrodzie stosuje się również po to, aby zaakcentować walory terenu wokół domu oraz samego budynku. Mogą to być chociażby reflektorki emitujące światło, które podkreśla detale architektoniczne. Bardzo dobrym pomysłem będzie oświetlenie wyjątkowo okazałych drzew i krzewów, jak również oczka wodnego czy pięknie zaaranżowanego skalniaka. Opcji jest całe mnóstwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.