Opłata adiacencka to jedna z najbardziej kontrowersyjnych danin, z jaką zetknie się każdy właściciel np. domu jednorodzinnego w momencie stwierdzenia wzrostu wartości nieruchomości. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.
Jest to rodzaj opłaty publicznoprawnej, którą mogą wprowadzać samorządy lokalne – i oczywiście chętnie z tego prawa korzystają. Jest ona pobierana od właścicieli nieruchomości, których wartość wzrosła w wyniku działań lub inwestycji przeprowadzonych przez gminę lub inne jednostki administracyjne, sfinansowanych ze środków publicznych.
Opłata ta ma na celu sprawiedliwe rozłożenie korzyści finansowych płynących z publicznych inwestycji, które przyczyniają się do podnoszenia wartości prywatnych nieruchomości. Przykładem takiej inwestycji może być budowa nowej drogi, oświetlenia ulicy czy np. rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Opłata adiacencka jest pobierana, gdy wartość nieruchomości wzrasta w wyniku przeprowadzenia przez samorząd inwestycji infrastrukturalnych. Takie inwestycje zwiększają atrakcyjność danego obszaru, co zwykle prowadzi do wzrostu wartości nieruchomości znajdujących się w jego pobliżu.
Głównym celem opłaty adiacenckiej jest zapewnienie, że część korzyści finansowych uzyskanych przez właścicieli nieruchomości dzięki publicznym inwestycjom przyczyni się do finansowania tychże inwestycji. Innymi słowy, jest to sposób na zmuszenie mieszkańców do partycypowania w kosztach np. rozbudowy gminnej infrastruktury.
Opłata jest obliczana jako procent wzrostu wartości nieruchomości, który można przypisać danej inwestycji publicznej. Wysokość opłaty oraz szczegółowe zasady jej naliczania mogą różnić się w zależności od lokalnych przepisów.
Przykładowo: w przypadku wybudowania sieci wodociągowej, opłata adiacencka wynosi do 50% faktycznego wzrostu wartości nieruchomości, co określa rzeczoznawca majątkowy wyznaczony przez samorząd.
Pocieszający jest natomiast fakt, iż opłatę można rozłożyć na maksymalnie 10 rocznych rat, co może bardzo pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.