Okna antywłamaniowe. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Remigisz Szulc
24.03.2020

Na rynku nie ma okien antywłamaniowych, które gwarantowałyby pełne bezpieczeństwo. Pewne egzemplarze cechują się jednak parametrami, które gwarantują nieco większe bezpieczeństwo, niż zastosowanie tradycyjnych form okien dostępnych na rynku. Czym charakteryzują się okna włamaniowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Charakterystyka okien antywłamaniowych

Na ryku dostępnych jest wiele rozwiązań okiennych, dlatego wybór wydaje się niebywale trudny. Nie ma jednej, obowiązującej definicji okien antywłamaniowych, co sprawia, że niektóre warianty należy przedstawić konsumentom w formie opisowej. Nie ma okien, które gwarantowałyby bezpieczeństwo w 100%. Na rynku dostępne są jednak egzemplarze okien, które z całą pewnością utrudnią włamanie rabusiom. Kilka elementów przyczynia się do tego, że próby te okazują się nieskuteczne. Mowa tutaj oczywiście o trzech kluczowych elementach wszystkich okien i drzwi balkonowych, jak:

  • Szyby,
  • okucia,
  • klamki.

Okucia antywłamaniowe, z jakich wykonane są okna i drzwi balkonowe, które stosujemy w swoich domach, uniemożliwiają próby wyważania skrzydła z ramy. Ten sposób włamań jest bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych przez osoby dokonujące włamań. Okno ryglowane jest najczęściej w postaci zamkniętej. Szyby antywłamaniowe zabezpieczone są specjalną folią, co chroni je skutecznie przed wybiciem. To folia, która naklejana jest w sposób niewidoczny gołym okiem. Jednym z najważniejszych elementów drzwi i okien antywłamaniowych są jednak klamki. To najprostszy i najtańszy sposób na to, aby zabezpieczyć się przed włamaniem. Skutecznie utrudnia wszelkie próby włamania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, ze zarówno szyby, jak i okucia należy wybrać w momencie zakupu okien. Tak zwane klamki z kluczykiem można zamontować w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

Kiedy warto zdecydować się na okna antywłamaniowe?

Na zastosowanie okien antywłamaniowych warto zdecydować się wówczas, kiedy chcemy zapewnić sobie możliwie jak największą ochronę przed włamywaczami. To dobry sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, jeżeli przechowujemy w domu cenne rzeczy lub też mieliśmy wcześniej negatywne doświadczenia związane z włamaniami. Okna antywłamaniowe bardzo chętnie stosowane są także w budynkach użytku publicznego oraz w firmach, w których włamanie mogłoby wiązać się z utratą sporych sum pieniędzy lub ważnych dokumentów. Dzięki temu zwiększenie bezpieczeństwa jest znacznie lepsze. Oprócz okien antywłamaniowych warto także zdecydować się na alarm lub skorzystanie z pomocy firmy ochroniarskiej.

Czy okna antywłamaniowe rzeczywiście są skuteczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy okna antywłamaniowe faktycznie zapewniają zabezpieczenie, czy też są jedynie chwytem marketingowym stosowanym przez sprzedawców w celu zwiększenia sprzedaży swoich egzemplarzy. Okna antywłamaniowe tworzone są z wysokiej jakości materiałów oraz z dodatkowych zabezpieczeń, dlatego mogą zapewnić większą ochronę, niż tradycyjne formy W celu zapewnienia sobie komfortu psychicznego zastosowanie okien tego typu może okazać się bardzo korzystne. 

O czym należy pamiętać, kupując okna antywłamaniowe?

Nie warto nabierać się na deklaracje osób sprzedających w sposób nachalny poszczególne egzemplarze okien. Ważna jest świadomość. Dobre okno antywłamaniowe będzie zabezpieczone przede wszystkim w klamkę z kluczem. Podważenie okna śrubokrętem lub łomem będzie niemożliwe. Okna tego typu powinny posiadać także dodatkowe wzmocnienie folią. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na to, czy okno spełnia wszystkie normy europejskie RC.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie