Ogrzewanie elektryczne – poznaj najważniejsze zalety

Marek Szydełko
19.01.2022

Większość osób nawet nie rozważa postawienia na ogrzewanie elektryczne, ponieważ wciąż uchodzi ono za szalenie drogie w eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniły – dziś coraz więcej domów ma instalacje fotowoltaiczne produkujące „darmowy” prąd, znacznie poprawiła się też jakość izolacji budynków mieszkalnych. Tym samym warto zaakcentować ewidentne zalety ogrzewania elektrycznego, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Bezpieczeństwo

Ogrzewanie elektryczne jest bezsprzecznie najbezpieczniejszym systemem grzewczym, jaki można zastosować w domu. Nie mamy tutaj ani ryzyka wybuchu, ani zaczadzenia. Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniają przede wszystkim coraz popularniejsze maty i kable grzewcze biegnące w posadzce, co wyklucza możliwość porażenia prądem.

Bardzo niski koszt wykonania systemu ogrzewania

Ten argument warto wziąć pod uwagę na etapie budowy domu. Koszt wykonania przeciętnej instalacji grzewczej, w której czynnikiem jest woda, to minimum 30 tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zakupu kotła grzewczego. W praktyce swobodnie możemy liczyć około 50 tysięcy złotych za zbudowanie całej instalacji.

Jak to wygląda w przypadku ogrzewania elektrycznego? Koszty są minimum 3-krotnie niższe. Kocioł elektryczny z buforem do systemu fotowoltaicznego można kupić za około 7 tysięcy złotych, a kable grzewcze są o wiele tańsze niż elementy instalacji wodnej.

Całkowita bezobsługowość

Ogrzewanie elektryczne to idealna propozycja dla każdego, kto nie chce nawet dotykać palcem systemu grzewczego i oczekuje pełnej bezobsługowości. Tutaj wystarczy tylko ustawić pożądaną temperaturę (co można zrobić z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza) i już można zapomnieć, że ma się w domu jakikolwiek system grzewczy.

Co więcej, ogrzewanie elektryczne nie wymaga żadnych czynności obsługowych i konserwacyjnych, a sam serwis kotła elektrycznego jest bardzo tani w porównaniu z serwisem kotła gazowego, nie wspominając już o kotle na paliwo stałe.

Oszczędność miejsca

Nie jest to może szczególnie ważny argument, choć wiele też zależy od tego, jak duży masz dom. Jeśli nie ma w nim miejsca na osobną kotłownię, to ogrzewanie elektryczne jest właśnie dla Ciebie. Kocioł może wisieć w dowolnym pomieszczeniu, na przykład pod schodami, a miejsce oszczędzasz również na grzejnikach oraz oczywiście składzie opału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.