Ogrzewanie domu gazem propan - tankowanie w praktyce

Maciej Piwowski
14.08.2020

Jak zaplanować położenie zbiornika LPG, aby jego uzupełnianie odbywało się bez komplikacji?

Czy gaz propan jako sposób na ogrzewanie nieruchomości to opłacalne rozwiązanie? Zdecydowanie tak, biorąc pod uwagę cenę gazu propan, niezmienną od wielu lat oraz wydajność tego rozwiązania. Gaz propan, aby stanowił pewne i bezpieczne źródło dostarczanego do nieruchomości surowca, musi spełniać wymogi w zakresie wykonania, rozmieszczenia instalacji oraz podlegać ścisłej kontroli, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Lokalizacja zbiornika, umieszczonego na terenie posesji jest stała, dlatego tankowanie go, czyi uzupełnianie gazem propan jest procesem, odbywającym się cyklicznie na terenie posesji. 

Rozmieszczenie zbiornika na gaz propan wiąże się z wymogami zachowania odległości od budynku mieszkalnego oraz granicy działki, jednak przy planowaniu realizacji instalacji koniecznie należy przewidzieć proces uzupełniania zbiornika. Aby tego dokonać, konieczne jest napełnienie go z pomocą cysterny, która musi wjechać na teren posesji oraz zaparkować obok zbiornika. Należy zapewnić odpowiedni, utwardzony dojazd pojazdu, dlatego przy montażu ogrodzenia warto przewidzieć to wybierając szerokość bramy wjazdowej. Zbiornik na gaz propan, umieszczony przy podjeździe z kostki brukowej to gwarancja przetrwania roślin ogrodowych, z którymi cysterna nie będzie miała bezpośredniego kontaktu.

Kiedy należy uzupełnić zbiornik gazem propan?

Wskaźnik na urządzeniu, informujący o poziomie gazu propan w zbiorniku powinien wskazywać poziom pomiędzy 15, a 25% zawartości paliwa, aby zaplanować tankowanie. Jeśli dystrybutor gazu propan oferuje cykliczne tankowanie, dostępne w określonych odstępach czasu, najczęściej wiąże się ono ze zbliżoną ilością zużytego paliwa gazowego w danym okresie. Najczęściej jednak należy skontaktować się z działem dystrybucji, aby zamówić przyjazd cysterny w odpowiednim terminie. Uzupełnienie zbiornika na gaz propan najczęściej odbywa się w danej okolicy wtedy, gdy zaplanowane jest tankowanie w kilku punktach odbioru. Ze względu na rozszerzalność temperaturową gazu, nie uzupełnia się nim zbiornika w 100%, a w 85%.

Inspiracja: LPGDirect

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie