Odświeżenie mieszkania – jakie prace warto wykonać, aby zyskać dobry efekt?

Andrzej Winnicki
13.06.2022

Remont kojarzy się nam z wielkim bałaganem, wieloma tygodniami znoszenia widoku fachowców i oczywiście totalną rewolucją. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się tylko odświeżyć swoje mieszkania, unikając tym samym długich, kosztownych prac. Na czym polega takie odświeżenie? Jakie roboty warto wykonać, aby zauważyć efekt, a przy tym nie wydać za dużo? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Przemalowanie ścian

To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby rzeczywiście odmienić wygląd wnętrza, a przy tym nie narazić się na wysokie koszty remontu. Przemalowanie ścian można przeprowadzić we własnym zakresie – to nic trudnego i poradzi sobie z tym nawet osoba, która nigdy tego nie robiła.

Odsłonięcie podłogi

Czy jeszcze pamiętasz, co kryje się pod starą wykładziną lub dywanem? Być może jest to całkiem efektowna podłoga, którą warto odsłonić, aby całkowicie odmienić wystrój wnętrza? Jeśli masz na podłodze stary parkiet, to jego odnowienie wcale nie będzie ani bardzo kosztowne, ani czasochłonne, a może przynieść znakomity efekt.

Malowanie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też estetyczną. Jeśli Twoje są już stare, zniszczone i niemodne, to spróbuj je uratować na własną rękę. Pomaluj drzwi na jakiś efektowny kolor, dzięki czemu znów staną się ozdobą mieszkania.

Wymiana oświetlenia

Oświetlenie może całkowicie odmienić wygląd wnętrza, poprawiając przy tym jego funkcjonalność. Jeśli nadal korzystasz ze starych, nieefektywnych żarówek, to pomyśl np. o zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia LED. To przyniesie długofalowe korzyści w postaci obniżenia rachunków za energię.

Przemeblowanie

Dawniej był to popularny sposób na „szybki remont” i nadal warto go wykorzystać, jeśli nie możesz sobie pozwolić na kompleksową renowację wnętrza, a jednocześnie czujesz potrzebę zmian. Przemeblowanie może przynieść świetny efekt, a przy okazji sprawić, że wnętrze stanie się bardziej ustawne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie