Obróbka blacharska balkonu, czyli korozje i systematyczne renowacje balkonu i tarasu

Mateusz Nowak
10.06.2021

Obróbka blacharska balkonu to jeden z najważniejszych elementów tej konstrukcji. Odpowiada ona za odprowadzanie wody opadowej poza balkon, a także ma za zadanie chronić elewację budynków przed zamakaniem. Niestety to właśnie najczęściej także i ona wymusza przeprowadzenie remontu balkonu, ponieważ ulega korozji wynikającej ze źle dobranych do jej wykonania materiałów. Podpowiadamy, więc dlaczego obróbka blacharska krawędzi balkonu nie spełnia swojej funkcji i jakie rozwiązanie wobec tego wybrać.

Obróbka blacharska balkonu. Dlaczego to nie odpowiednie rozwiązanie? 

Obróbka blacharska krawędzi balkonów składa się przede wszystkim z okapników. To one doprowadzają deszczówkę poza jego konstrukcję, zapobiegając tym samym zamakaniu posadzki i powstawaniu wielu innych problemów. 

Wykonywane są najczęściej z blachy stalowej ocynkowanej lub malowanej o grubości około 60 milimetrów. Wobec tego mogłoby się wydawać, że powinny być one w pełni odporne na korozję. Jednak nic bardziej mylnego. Problemem w tym przypadku jest przede wszystkim ich montaż, który wykonywany jest najczęściej bezpośrednio na posadzce cementowej oddającej wilgoć. 

Jej połączenie wraz ze zmiennymi temperaturami oraz dwutlenkiem węgla w powietrzu przyczynia się natomiast do powstawania reakcji chemicznych, niszczących ochronną warstwę blachy, a następnie przyczyniających się do jej korozji. Montaż obróbki blacharskiej balkonu na zaprawie uszczelniającej także nie rozwiązuje problemu, gdy ma ona podobne działanie, jak wilgotny beton czy cement. 

Warto także dodać, że najczęściej powierzchnie posadzki balkonów nie są idealnie równe, co dodatkowo utrudnia zamontowanie na nich giętkiej blachy w pełni szczelnie. Ponadto sama produkowana współcześnie blacha na okapniki balkonowe jest gorszej jakości niż kilka lat temu. Wobec tego uniknięcie korozji obróbki blacharskiej balkonu wykonanej w ten sposób jest praktycznie niemożliwe do uniknięcia. 

Z jakimi problemami przyjdzie się nam mierzyć, wybierając blachę na balkon? 

Kwestia korozji obróbki blacharskiej na krawędziach balkonu jest o tyle niebezpieczna, iż nie tylko powoduje nieestetyczny wygląd całej konstrukcji, ale także może przyczyniać się do powstawania wielu innych problemów. 

Obróbka balkonu blachą nierdzewną może doprowadzić w wyniku jej korozji do między innymi: 

  • pękania posadzki balkonu, a w efekcie jej wykruszania się, 
  • zamszenia obróbki blacharskiej,
  • zawilgocenia pomieszczeń przylegających do balkonu, 
  • powstawania groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów, 
  • odparzenia tynków elewacyjnych, 
  • podmywania fundamentów.

Zniwelowanie tych problemów generuje natomiast o wiele większe koszty niż zastosowanie odpowiedniej obróbki blacharskiej balkonu, która będzie w pełni odporna na korozję oraz co najważniejsze w pełni szczelna, Dlatego też warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem dla blachy na krawędziach balkonu. 

Jakie rozwiązanie wybrać do obróbki balkonu? 

Wśród alternatywnych rozwiązań dla blachy na balkonie można wyróżnić przede wszystkim nowoczesne systemowe obróbki blacharskie balkonów, takie jak profile okapowe marki Renoplast dostępne do kupienie w internecie w sklepie balkony-tarasy 24.pl.

Profile okapowe wykonywane są z aluminium, dodatkowo zabezpieczonego warstwą poliestrową, dzięki temu nie ulegają korozji. Oferowane są w formie wyprofilowanych już produktów ułatwiających ich zamontowanie na nawet nierównych krawędziach balkonów, przez co doskonale odprowadzają one wodę. Dodatkowo cechują się prostym i bezproblemowym montażem w strefie okapowej, dzięki dostępnym wraz z nimi narożnikom oraz łącznikom systemowym. 

Takie gotowe obróbki blacharskie balkonu można zakupić w wariantach przeznaczonych do posadzek:

  •  ceramicznych na podkładzie cementowym,
  • wentylowanych uniesionych. 

Wszystkie te cechy, jakie wyróżniają te gotowe obróbki blacharskie balkonu, pozwalają więc raz na zawsze zapomnieć o problemach, jakie generowałyby zwykłe blaszane okapniki. Dlatego też wykonując kolejny remont balkonu czy też renowację jego strefy okapowej, warto się nimi zainteresować. 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie