Obniżanie temperatury w domu na noc – tak czy nie?

Mateusz Nowak
23.05.2023

W dobie bardzo wysokich cen energii większość właścicieli domów jednorodzinnych szuka oszczędności na ogrzewaniu. Najprostszym rozwiązaniem jest obniżenie komfortowej temperatury, na przykład z dotychczasowych 22 stopni Celsjusza na 21 stopni. Taka zmiana może ograniczyć zużycie gazu czy prądu o 15-20 procent, a to zawsze coś. Nie brakuje również zwolenników obniżania temperatury w domu tylko na noc, na przykład aż do 19 stopni. Czy to rzeczywiście ma sens? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw?

Dlaczego warto obniżać temperaturę na noc?

Przede wszystkim dlatego, że w nocy i tak nie potrzebujemy wysokiej temperatury. W końcu śpimy pod grubą kołdrą i mamy zupełnie inne odczucie ciepła. Komfortowa temperatura do spania spokojnie może wynosić 19 czy nawet 18 stopni i nie powinno to mieć negatywnego wpływu na domowników – wprost przeciwnie.

Tutaj płynnie przechodzimy do kolejnego argumentu przemawiającego za obniżaniem temperatury w domu na noc. Chodzi o względy zdrowotne. Niższa temperatura ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, a także ogranicza ilość alergenów wziewnych, takich jak odchody roztoczy kurzu domowego, które są jedną z najczęstszych przyczyn porannego kaszlu, duszności i łzawienia oczu.

Nie bez znaczenia są również względy ekonomiczne. Znaczne obniżenie temperatury na noc pozwala realnie ograniczyć zużycie energii i tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia.

Jakie są wady obniżania temperatury na noc?

Nocne obniżanie temperatury nie każdemu przypadnie do gustu. Może to być problematyczne dla osób, które np. pracują na zmiany i wracają do domu czy to w środku nocy, czy nad ranem. Trudno wówczas mówić o komforcie. W podobnej sytuacji będą rodzice małych dzieci, zwłaszcza mamy wstające na nocne karmienie.

Ponadto kontrowersje może budzić argument ekonomiczny. Okazuje się, że nadmierna różnica między temperaturą w dzień i w nocy może wręcz spowodować wzrost rachunków za ogrzewanie, ponieważ kocioł w ciągu dnia będzie pracować z dużo większą mocą, aby szybko nadrobić straty po nocy. Warto tutaj przeprowadzić indywidualne testy i sprawdzić, czy to się rzeczywiście opłaca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie