Nowe przepisy w walce z tzw. patodeweloperką

Mateusz Nowak
06.02.2025

1 sierpnia 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, które ma na celu utrudnienie działalności tzw. patodeweloperom, a tym samym zwiększenie dostępności mieszkań oraz poprawę standardów życiowych nabywców nieruchomości. Zapraszamy po szczegóły.

Ograniczenie sprzedaży mikroapartamentów

Jednym z kluczowych założeń rozporządzenia jest ograniczenie sprzedaży tzw. mikroapartamentów, czyli lokali o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych.

Zgodnie z nowymi przepisami lokale mniejsze niż 25 metrów kwadratowych nie będą mogły być sprzedawane jako mieszkania, lecz jako lokale użytkowe, mimo że pełnią funkcję mieszkalną.

Zarówno powierzchnia mieszkań, jak i lokali użytkowych, nie może być mniejsza niż 25 metrów kwadratowych. Wyjątek stanowią lokale na pierwszej i drugiej kondygnacji nadziemnej z bezpośrednim dostępem z zewnątrz, lokale w budynkach zamieszkania zbiorowego i domach jednorodzinnych oraz w budynkach, dla których wydano już pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy.

Zwiększone odległości

Nowe przepisy wprowadzają zmiany mające na celu poprawę komfortu i prywatności mieszkańców. Odległość budynków mieszkalnych wyższych niż cztery kondygnacje od granicy działki została zwiększona do 5 metrów.

Dodatkowo, balkony nie mogą być budowane bliżej niż 3 metry od granicy działki. Wprowadzone zmiany mają zapobiegać sytuacjom, w których mieszkańcy sąsiednich bloków mogą dosłownie zaglądać sobie w okna.

Nowe przepisy wymagają również budowy przegrody między sąsiednimi balkonami. Przegroda musi mieć minimum 2,2 metra wysokości i szerokość całego balkonu, zapewniając przepuszczalność światła na poziomie od 30 do 50 procent.

Ponadto, ściany między sąsiednimi mieszkaniami muszą spełniać określone wymogi dotyczące izolacji akustycznej, a drzwi zewnętrzne muszą mieć podwyższony stopień izolacji akustycznej.

Lepsza przestrzeń do życia

Na osiedlach z liczbą mieszkań przekraczającą 20 wymagana jest budowa placów zabaw spełniających określone standardy. Powierzchnia placów zabaw jest uzależniona od liczby mieszkań. I tak:

  • Dla inwestycji z 21-50 mieszkaniami, na każdy lokal musi przypadać co najmniej 1 metr kwadratowy placu zabaw.
  • Dla inwestycji z 51-100 mieszkaniami, plac zabaw musi mieć minimum 50 metrów kwadratowych.
  • Dla inwestycji z 101-300 mieszkaniami, na każdy lokal musi przypadać minimum pół metra kwadratowego placu zabaw.
  • Dla większych inwestycji, plac zabaw musi mieć minimum 200 metrów kwadratowych.

Plac zabaw musi być oddalony od okien, dróg i miejsc postojowych oraz zapewniać odpowiednie nasłonecznienie. Co najmniej 30% powierzchni placu musi być zlokalizowane na terenie biologicznie czynnym, a trawniki i zieleńce muszą zajmować nie mniej niż 25% całej powierzchni działki.

Liczba miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych została ograniczona do 6% wszystkich dostępnych miejsc, co ma na celu zapobieganie ich zajmowaniu przez osoby bez odpowiednich uprawnień.

Deweloperzy muszą również zapewnić pomieszczenia gospodarcze przeznaczone do przechowywania rowerów i wózków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie