Niemodne dodatki, czyli co nie poprawi estetyki Twojego salonu?

Andrzej Winnicki
20.01.2020

Salon to kluczowe pomieszczenie w każdym domu. Spędzamy w nim bardzo dużo czasu, przyjmujemy w nim gości, nierzadko też jemy posiłki czy bawimy się z dziećmi. Musi więc być zarówno funkcjonalny, jak i bardzo estetyczny, byśmy czuli się w nim dobrze. Duży wpływ na to mają różnego rodzaju dodatki i właśnie tutaj często popełniamy poważne błędy, negatywnie odbijające się na designie salonu. Kilka takich niemodnych i dość kłopotliwych dodatków wymieniamy w naszym poradniku.

Rodzinne pamiątki

Mają wartość wyłącznie sentymentalną, ale już nie estetyczną. Rodzinne pamiątki łączy to, że – powiedzmy sobie szczerze – są bardzo ckliwe, a nierzadko też tandetne. Absolutnie pasują do wystroju nowoczesnego salonu. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba się ich pozbyć czy ukryć je głęboko w szafie.

Bardzo ciekawym sposobem na to, aby z jednej strony zapewnić sobie efektowny wystrój, a z drugiej zachować rodzinne pamiątki na widoku, jest postawienie na zdjęcia. Wystarczy tylko umieścić je w dopasowanych ramkach, które będą dobrze korespondować z przewodnim designem salonu.

Pamiątki z wakacji

Większość takich pamiątek to niestety tandeta, co widać gołym okiem. Rafandynki, figurki wykonane w Chinach, rzekomo lokalne produkty rękodzielnicze – to wszystko nie powinno zagracać salonu. Ewentualnie można wyznaczyć niewielki fragment przestrzeni na takie pamiątki, ale na pewno nie w centralnej części salonu. Wspomnienia z wakacji lepiej jest przechowywać w głowie lub w albumie fotograficznym. Pod względem czysto estetycznym tanie pamiątki z różnych zakątków świata wypadają bardzo słabo.

Rada

Oczywiście powyższe tezy nie dotyczą bardzo wartościowych pamiątek oraz sytuacji, w której salon został urządzony w stylu podróżniczym czy kolonialnym.

Babcine bibeloty

Każdy kojarzy widok meblościanki, której półki uginały się pod ciężarem takich bibelotów, oczywiście zawsze pieczołowicie wyczyszczonych i ustawianych na koronkowych serwetkach. Nie ma się z czego śmiać – starsze osoby lubią takie rzeczy, ale młodsze zdecydowanie powinny ich unikać w swoich nowoczesnych salonach. Nie musimy chyba dokładnie tłumaczyć, dlaczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.