Nie lubisz grabić liści? Sprawdź, jak ułatwić sobie zadanie

Remigisz Szulc
17.03.2023

Grabienie liści to nic przyjemnego i większość nawet zapalonych ogrodników tego nie lubi. Ty też? Doskonale Cię rozumiemy. Dlatego warto ułatwić sobie życie i wykorzystać kilka sprytnych sposobów na to, aby nie tracić dużo sił i czasu na grabienie liści. Konkretne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Użyj kosiarki do trawy

To genialny sposób na to, aby pozbyć się z trawnika większości liści bez konieczności sięgania po grabie. Dobra kosiarka bez problemu zassie liście podczas koszenia trawy, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo sił. Wiele osób wręcz specjalnie uruchamia kosiarkę późną jesienią, by w ten sposób zebrać liście.

Zainwestuj w dmuchawę do liściu

Dmuchawa to wręcz obowiązkowy element wyposażenia ogrodnika, który szczerze nie cierpi grabienia liści, a ma w ogrodzie sporo drzew liściastych. Zakup takiej dmuchawy dość szybko Ci się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu, nerwów, braku bólu dłoni i pleców oraz oczywiście estetycznego wyglądu ogrodu.

Masz odkurzacz przemysłowy? Wykorzystaj funkcję nadmuchu

Niektóre modele odkurzaczy przemysłowych mają bardzo przydatną ogrodnikowi funkcję – nadmuchu. Wystarczy przełożyć rurę do osobnej dziury i włączyć odkurzacz, aby zyskać namiastkę dmuchawy do liści. Spróbuj – może Ci się spodoba.

Wstrzymaj się z grabieniem

Częstym błędem popełnianym przez domowych ogrodników jest zabieranie się za grabienie liści od razu po tym, jak pierwsze opadną na trawnik – w okolicach przełomu września i października. Szkoda Twoich pleców! Wstrzymaj się z grabieniem do momentu, w którym wszystkie liście będą już gotowe do usunięcia.

To może nastąpić nawet w końcówce listopada czy w grudniu, czego przykładem jest wierzba. Dlatego grabienie warto sobie zostawić na sam koniec prac w ogrodzie w danym roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie