Nie bój się klimatyzacji w domu! Dlaczego warto w nią zainwestować?

Maciej Piwowski
10.08.2020

Klimatyzacja w domu jest bez wątpienia bardzo komfortowym rozwiązaniem. Mimo to nadal wiele osób świadomie z niej rezygnuje, głównie z powodu obaw o drakońsko wysokie rachunki za energię elektryczną. Gdy jednak przyjrzymy się faktom, to ten argument przestaje mieć aż tak istotne znaczenie – zwłaszcza, że klimatyzacja wcale nie musi generować bardzo wysokich kosztów eksploatacji. Dowiedz się, dlaczego warto w nią zainwestować.

Bardzo atrakcyjny koszt

Myślisz, że nie stać Cię na zamontowanie klimatyzacji w domu? To często powtarzany mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obecnie kompletny system klimatyzacji oparty na jednostce typu split (jedyne sensowne rozwiązanie do domu jednorodzinnego czy mieszkania) to koszt rzędu 3-4 tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od metrażu, jednak podana cena dotyczy klimatyzatora o mocy ok. 4 kW, który powinien w zupełności wystarczyć do schłodzenia powierzchni 70-90 metrów kwadratowych.

Droga w utrzymaniu? Niekoniecznie

Współczesne klimatyzatory typu split potrafią być bardzo oszczędne. Jasne, że ciągłe utrzymywanie niskiej temperatury istotnie wpłynie na wysokość Twoich rachunków za energię, ale nie zapominajmy, że w polskich warunkach klimatycznych tego urządzenia używamy może przez 4-5 tygodni w roku. Nawet zakładając, że dzienny koszt użytkowania klimatyzatora wyniesie 10 złotych, w ciągu roku jego eksploatacja będzie Cię kosztować 300-350 złotych. Niewiele, biorąc pod uwagę bezcenny komfort w okresie upałów.

Zdecydowanie wyższy komfort w sezonie letnim

Lato w Polsce potrafi być zimne i deszczowe, ale w ostatnim czasie raczej przyzwyczailiśmy się do przedłużających się fal upałów. Wysokie temperatury są nie tylko niekomfortowe dla ludzkiego organizmu, ale mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Poza tym przypomnij sobie, jak ciężko zasypia się w tzw. tropikalne noce, po których budzisz się niewyspany i skrajnie zmęczony. Klimatyzacja ratuje przed takimi sytuacjami i robi to bardzo skutecznie.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu nadal kojarzy się z luksusowym, ale jednocześnie bardzo pożądanym wyposażeniem. Stąd inwestując w nią dziś niemal na pewno odzyskasz włożone środki przy odsprzedaży nieruchomości. Za kilka czy kilkanaście lat „klima” może być traktowana w kategorii standardu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.