Nawet 135 tys. zł dotacji w programie „Czyste Powietrze”

Antoni Kwapisz
09.01.2023

Masz dom i myślisz nad wymianą źródła ogrzewania oraz termomodernizacją budynku? Zainteresuj się rządowym programem „Czyste Powietrze”. Ten cieszy się bardzo dużą popularnością, a wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku liczba wniosków do programu będzie rekordowa. Dlaczego? Ponieważ znacząco wzrosła kwota maksymalnej dotacji, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Można dostać do 135 tys. zł

Maksymalna dotacja w programie „Czyste Powietrze” wyniesie w 2023 roku 135 tys. zł – wcześniej było to 79 tys. zł, a więc wzrost jest bardzo znaczący. Na taką dotację mogą liczyć beneficjenci znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, z dochodem na członka rodziny nieprzekraczającym 1090 zł (gospodarstwa wielorodzinne) lub 1526 zł (gospodarstwo jednoosobowe).

Od 2023 roku obowiązują również podwyższone progi dochodowe uprawniające do skorzystania z dotacji. W przypadku gospodarstw wieloosobowych jest to teraz 1894 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym 2651 zł. Podkreślmy, że progi te dotyczą sytuacji, w której beneficjenci ubiegają się o podwyższoną kwotę dofinansowania w programie, która teraz wynosi aż 99 tys. zł (wcześniej 47 tys. zł).

Inne ważne zmiany

To nie koniec zmian w programie „Czyste Powietrze”. Od 2023 roku wprowadzono możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu również wtedy, gdy wcześniej złożono już wniosek o dofinansowanie wyłącznie wymiany kotła.

Bardzo ważną zmianą jest również to, że osoby ubiegające się o dotację na kompleksową termomodernizację budynku, będą musiały dołączyć do wniosku aktualny audyt energetyczny domu. Na jego przeprowadzenie można otrzymać dofinansowanie w kwocie do 1200 zł.

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych samodzielnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Umożliwia zdobycie dofinansowania m.in. do wymiany nieekologicznego źródła ogrzewania, ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy montaż instalacji fotowoltaicznej.

 

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie