Napraw rury w swoim domu bez kucia ścian

Marek Szydełko
07.10.2022

Problemy z nieszczelną kanalizacją, cieknącą rurą lub niedrożnymi odpływami dotyczą wszystkich. Nie raz zapewne spotkała Was przykra niespodzianka, która spowodowała mała domową powódź, niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku wielorodzinnym, kamienicy czy domu wolnostojącym. Tradycyjne metody naprawy kanalizacji kojarzą nam się z uciążliwościami i dużym bałaganem spowodowanym ich wymianą. Nieszczelna rura nie musi jednak oznaczać kucia ścian, generalnego remontu i wymiany rur kanalizacyjnych. Nowoczesne metody pozwalają na bezinwazyjną naprawę rur kanalizacyjnych.

Naprawa rur – nie taki diabeł straszny

Nikt nie chce borykać się ze skutkami uszkodzenia rury kanalizacyjnej. Prace przy tym kojarzą się jednoznacznie z koniecznością kłopotliwego i niejednokrotnie długotrwałego remontu. Dotychczas naprawa pionu kanalizacyjnego wykonywana była wyłącznie poprzez spuszczenie wody z pionu, wykucia odpowiedniego fragmentu ściany i wymiany rury wraz z odpowiednimi odpływami i elementami łączącymi. Często takie działania prowadziły do uszkodzenia płytek, podłóg, a nawet łazienkowej czy kuchennej zabudowy. Niemożność skorzystania z kanalizacji, a więc brak możliwości umycia się, pozmywania czy skorzystania z toalety to poważne kłopoty w codziennym funkcjonowaniu.

Jednak naprawa kanalizacji, dzięki nowoczesnym metodom, może być wykonywana bezinwazyjnie, czyli bez konieczności kucia, długich prac budowlanych oraz bez zabrudzeń i hałasu. Nie ma już konieczności wymieniania rur, a na ich ściankach można umieścić wewnętrzną powłokę uszczelniającą. Zlikwiduje ona przeciek, jednocześnie gwarantując odpowiedni przepływ i niwelując ryzyko powstawania zatorów.

Bezinwazyjna naprawa rur kanalizacyjnych

Badania oraz rozwój nowoczesnych technologii doprowadziły do opracowania innowacyjnej metody bezinwazyjnej naprawy rur za pomocą specjalistycznego polimeru. ElastoFlake, bo o nim mowa, tworzy na powierzchni rury jednorodną powłokę o grubości minimalnej 3 milimetrów. Proces wytwarzania tego polimeru jest ekologiczny, a sam produkt nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Co więcej, ElastoFlake jest odporny na różnego rodzaju nieczystości, w tym substancje chemiczne. Dzięki temu naprawa rur jest nie tylko bezinwazyjna, ale również bezpieczna i trwała. Dużą zaletą tego sposobu renowacji kanalizacji jest fakt, że preparat utwardza się w 2 i pół minuty, a wytworzona warstwa jest elastyczna. Eliminuje to ryzyko pęknięcia przy zmianach naprężenia i obciążenia rur w wyniku oddziaływania zróżnicowanych temperatur. ElastoFlake może służyć do naprawy rur kanalizacyjnych z PCV, PE, żeliwa, stali, miedzi, a nawet do rur betonowych i kamionkowych. Doskonale sprawdzi się również w przypadku konieczności naprawienia pionów kanalizacyjnych w instalacjach ciśnieniowych.

Gwarancja wytrzymałości i trwałości

Tak nowoczesny sposób naprawy rur kanalizacyjnych jest niezwykle trwały. Przewidywana żywotność materiału wynosi aż 25 lat, a sam producent daje 10-letnią gwarancję. Niezwykłą trwałość polimeru potwierdzają badania wykonane przez Fińskie Techniczne Centrum Badawcze VTT. Bezinwazyjna naprawa kanalizacji niesie więc ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na naprawienie rur bez konieczności kucia ścian i uciążliwych remontów budowlanych. Jednocześnie trwałość polimeru i jego właściwości odpornościowe sprawiają, że obecnie jest to najszybsza i najlepsza na rynku metoda renowacji kanalizacji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie