Murowane donice przy tarasie – dlaczego warto?

Piotr Kowalczyk
21.07.2021

Przydomowy taras powinien tworzyć idealną przestrzeń do relaksu, w czym bardzo pomagają różnego rodzaju nasadzenia. Większość właścicieli stawia na przenośne donice, jednak coraz więcej osób rozważa wymurowanie ich na stałe wzdłuż tarasu. Dlaczego to dobry pomysł? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Piękna kompozycja przez cały rok

Murowane donice mają tę przewagę nad przenośnymi, że można z nich korzystać przez 12 miesięcy w roku – oczywiście w zależności od tego, jakie umieścimy w nich rośliny. Z donicami przenośnymi zwykle jest ten problem, że trzeba je zabezpieczać na zimę, a wsadzając do nich kwiaty jednoroczne nie mamy co liczyć na to, że będą zdobić taras w okresie niesprzyjającej aury.

To może się opłacić

Choć wydaje się, że wymurowanie donic przy tarasie jest bardzo kosztowne, to wiele zależy tutaj od zastosowanej technologii oraz rodzaju użytych materiałów. Mając do dyspozycji mocno ograniczony budżet warto rozważyć opcję wykonania donic z betonowych palisad lub bloczków wykończonych tynkiem. Droższym rozwiązaniem będą natomiast donice z klinkieru.

Biorąc jednak pod uwagę wielkość i funkcjonalność donic, może się okazać, że chcąc kupić porównywalne donice przenośne wydamy znacznie więcej pieniędzy.

Lepsze warunki dla roślin

Donice murowane są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby ich tarasy zdobiły rośliny wieloletnie, w tym mające rozbudowany system korzeniowy. Nie sprawdzają się one w donicach przenośnych, w których jest im po prostu za ciasno. Te murowane zwykle nie mają dna, stąd rośliny mogą swobodnie rozwijać korzenie w kierunku gruntu rodzimego i doskonale radzić sobie w takich warunkach.

Możliwość osłonięcia się od sąsiadów 

To super patent w sytuacji, gdy taras znajduje się blisko sąsiedniej działki, przez co trudno jest zachować intymność. Decydując się na wymurowanie donic wzdłuż tarasu i wsadzając do nich szybkorosnące rośliny, jesteśmy w stanie w krótkim czasie zyskać efektowną i szczelną ścianę, która osłoni nas od wzroku sąsiadów – i to nawet przez cały rok.

Poza tym murowane donice przy tarasie mają tę zaletę, że są czymś nietypowym, rzadko spotykanym, dlatego takie rozwiązanie może przypaść do gustu osobom ceniącym sobie niesztampowe rozwiązania w ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.