Montaż zbiorników na deszczówkę zgodnie z prawem – jakie obowiązują przepisy?

Antoni Kwapisz
29.10.2019

Montowanie zbiorników do gromadzenia wody deszczowej staje się coraz popularniejszą praktyką. Służyć ma to oszczędności wody, w celu jej ponownego wykorzystania, na przykład przy podlewaniu ogrodu, ale nie tylko. O czym należy pamiętać, chcąc zamontować zbiornik na deszczówkę? Jak odnoszą się do tego przepisy prawa?

Jakie rodzaje zbiorników na deszczówkę wyróżniamy?

Instalowanie zbiorników na wodę deszczową to coraz częstsza praktyka wśród właścicieli domów i większych działek. Mamy tutaj do wyboru dwa rozwiązania – zbiornik naziemny oraz zbiornik podziemny. W obu przypadkach deszcz gromadzi się za pomocą rur spustowych, zwanych także systemem rynien. Ich wielkość czy funkcjonalność może się różnić w zależności od producenta, czy zastosowanej technologii. Co istotne, aby umieścić zbiorniki na swojej działce, należy zlecić to odpowiedniej firmie, można na przykład zdecydować się na montaż zbiorników na deszczówkę przez firmę Czysty Zysk. W ten sposób instalacja wykonana zostanie poprawnie i zgodnie ze wszystkimi wytycznymi prawa budowlanego.

 
Zastosowanie odpowiedniego zbiornika pozwoli nam więc na większą oszczędność wody. Decydując się na dodatkowe systemy filtrów, pompę i inne akcesoria, rozszerzamy możliwość takiej instalacji o wykorzystanie jej także w domu (płukanie WC, użycie w pralce, sprzątanie).

 
Montaż zbiornika na deszczówkę a przepisy prawa

Chcąc zamontować podziemny zbiornik na wodę opadową, należy pamiętać o tym, że nie można tego zrobić, nie posiadając określonych pozwoleń. Choć w polskim prawie brakuje dokładnych wytycznych związanych z gromadzeniem i rozporządzaniem wodami opadowymi, zbiorniki takie traktowane są podobnie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Co za tym idzie, należy wziąć pod uwagę ich wielkość, umiejscowienie oraz odległość od domu i innych obiektów na terenie działki. Najczęściej nie wymaga się zezwolenia na budowę, należy jednak zgłosić chęć zamontowania zbiornika, a także przestrzegać przepisów związanych z wykopami i montażem. Należy też wziąć pod uwagę Ustawę Prawa Wodnego, z którego wynika, że gromadzenie i gospodarowanie wodami, nie może negatywnie wpłynąć na otoczenie.

 
W przypadku zbiorników, z których woda będzie wykorzystywana jedynie do podlewania, nie jest wymagane nawet zgłoszenie do urzędu. Niestety nieco inaczej to wygląda przy zbiornikach na deszczówkę, która będzie użytkowana także w instalacjach domowych. Tutaj konieczne będzie zgłoszenie zamiaru budowy do urzędu miasta, a w przypadku przyłączy kanalizacyjnych, także do zakładu wodociągów i kanalizacji.

 
O czym pamiętać chcąc zamontować zbiornik na wodę deszczową?

Zgodnie z istniejącymi przepisami, zbiornik na deszczówkę musi zostać umiejscowiony w bezpiecznej odległości, która powinna wynosić minimum 5 m od budynku, a także nie mniej niż 2 m od samej granicy działki. Inna kwestia to wybór pojemności – wielkość zbiornika powinna być zgodna z ilością opadów na danym terenie, a także powierzchnią dachu i materiału, z jakiego jest wykonany. Dzięki temu określone zostanie, ile wody będzie można w ten sposób zgromadzić.

 
W przypadku zbiorników naziemnych nie ma znaczenia, kiedy postanowimy je zainstalować – może być to więc zarówno już na etapie budowy, jak i później. Przy zbiornikach podziemnych sytuacja jest nieco inna – najlepiej, gdy uwzględni się je w planie budowy już na etapie projektu, choć z technicznego punktu widzenia możliwe jest ich zamontowanie także później. Tutaj jednak będzie trzeba liczyć się z dodatkowymi wykopami, a często i modernizacją już istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie