Montaż klimatyzacji typu split – o czym trzeba pamiętać?

Piotr Kowalczyk
22.04.2022

Klimatyzacja to ogromne udogodnienie w sezonie letnim, ale także w okresach przejściowych, kiedy można nią z powodzeniem dogrzewać pomieszczenia mieszkalne czy biurowe (to w końcu pompa ciepła powietrze-powietrze). Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji typu split, czyli z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną – jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi. O czym trzeba pamiętać planując taki montaż? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Montaż tylko przez fachowca!

Najważniejsza i jednocześnie najłatwiejsza do zapamiętania zasada brzmi: montaż klimatyzacji typu split może przeprowadzić wyłącznie fachowiec, posiadający odpowiedni sprzęt oraz uprawnienia. Owszem, w Internecie roi się od poradników „zrób to sam”, ale odradzamy korzystanie z nich.

Po pierwsze: samodzielny montaż może się wiązać z utratą gwarancji. Po drugie: popełnione błędy będą mieć negatywny wpływ na pracę klimatyzacji, a tym samym na pogorszenie komfortu domowników.

Rada

Profesjonalny montaż klimatyzatora typu split o mocy do 3,5 kW kosztuje około 1200 złotych.

Dobrze przemyśl miejsce montażu jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona w takim miejscu, aby jej praca nie powodowała przeciągu, a powietrze nie dmuchało bezpośrednio na ludzi. Dlatego unikamy montażu nad stołem jadalnianym, sofą w salonie czy łóżkiem. Najlepszym miejscem jest nadproże nad oknem/witryną.

Jednostka zewnętrzna – na ścianie czy na gruncie?

To ważne pytanie, a nad odpowiedzią trzeba się dobrze zastanowić. Montaż na ścianie jest najpopularniejszy i najtańszy, natomiast może się wiązać z tym, że niestety będziemy słyszeć pracę jednostki zewnętrznej – to efekt minimalnych drgań przenoszonych na konstrukcję budynku. Dlatego nigdy nie montuje się jednostek zewnętrznych na ścianie sypialni czy pokoju dziecka.

Jeśli tylko jest to możliwe, to warto postawić na montaż na gruncie, co poprawi kulturę pracy jednostki i sprawi, że będzie praktycznie niesłyszalna.

Potrzebujesz jednostek wewnętrznych w kilku pomieszczeniach? Rozważ multi split

Jednostka multi split umożliwia podłączenie do niej kilku jednostek wewnętrznych – dwóch lub trzech (w przypadku klimatyzatorów do użytku domowego). To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujesz osobnych jednostek w kilku pomieszczeniach, niezależnie sterowanych, a przy tym stawiasz na estetykę (jedna jednostka zewnętrzna mniej rzuca się w oczy w porównaniu z kilkoma splitami).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie