Moda na projekty domów na wąskie działki

Maciej Piwowski
05.11.2015

W miarę wzmacniania się trendu budownictwa jednorodzinnego w Polsce, zwiększa się popyt na działki budowlane umiejscowione w bliskiej okolicy większych miast. Nic dziwnego więc, że spora część inwestorów poszukuje działek możliwie tańszych, mniejszych, może nieproporcjonalnych, ale jednak umożliwiających wybudowanie domu. Dlatego coraz modniejsze stają się projekty domów na wąską działkę.

Jaką działkę możemy uznać, za nietypową? Prawo budowlane (‘Warunki techniczne jakim odpowiadają budynki oraz ich usytuowanie’ - Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ) nadaje inne obostrzenia domom wybudowanym na działce o szerokości do i równej 16m. W takich sytuacjach dom może zostać wybudowany nawet 1,5 metra od granicy działki. Prawo dopuszcza także zabudowę bliźniaczą. Warto przy tym zauważyć, że każda gmina sama ustala plan zagospodarowania przestrzennego – może on wprowadzać dodatkowe obostrzenia.

W każdym z przedstawionych wariantów, niezbędny jest wybór odpowiedniego projektu, ściśle dostosowanego do potrzeb. Może to być albo projekt domu o nietypowych gabarytach, albo projekt domu w zabudowie bliźniaczej (tzw. 'bliźniak'). O ile w tym drugim mamy na ogół więcej możliwości względem rozplanowania i funkcjonalności wnętrz, o tyle zaprojektowanie funkcjonalnego domu jednorodzinnego wymaga od architekta nie lada umiejętności i pomysłowości.

Projekty domów na wąską działkę – cechy

Czym charakteryzują się domy budowane na wąskich działkach. Jedną z najczęstszych wyróżniających się cech jest dach dwuspadowy. Oczywiście nie jest to reguła, niemniej, ten typ dachu idealnie sprawdza się w domach wąskich, a długich. Projekty tego typu zakładają także, że bryła budynku będzie zwarta – najczęściej na planie prostokąta. Warto przy tym zauważyć, że traci na tym oryginalność architektury budynku. Tę znaczną typowość i powtarzalność można zniwelować stosując lukarny, balkony czy ciekawe przeszklenia. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by architekt zaplanował jakieś ciekawe elementy elewacji wystająca poza bryłę budynku. Jeszcze inną wyróżniającą cechą projektów typowych na wąską działkę jest fakt, że ze względu na ograniczoną powierzchnię zabudowy, domy te na ogół posiadają użytkowe poddasze. Najczęściej jest one wykorzystywane jako strefa nocna mieszkania.

Projekty domów na wąską działkę, a nowoczesność

Czy prostokątny dom, o banalnie można by powiedzieć architekturze może być nowoczesny? Oczywiście. Symetria, proste bryły to cechy, które niewątpliwie zauważamy w nowoczesnym budownictwie, a właśnie takimi cechami charakteryzują się projekty na wąską działkę. Bardzo dobry efekt wizualny można osiągnąć już samym projektem elewacji.

Jeżeli masz więc możliwość zakupu wąskiej działki w atrakcyjnej cenie, a przy tym w dogodnej lokalizacji – śmiało możesz planować budowę domu. Rynek gotowych projektów domów wychodzi naprzeciw takim potrzebom. Większość pracowni architektonicznych, dba o to, by w swej ofercie projektów typowych posiadać także projekty domów gotowych na wąską działkę.

Więcej na stronie http://www.dominanta.pl .

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie