Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to właściwie oznacza?

Maciej Piwowski
24.10.2016

Chyba każdy, kto w ostatnich latach szukał dla siebie mieszkania, spotkał się z terminem: „stan deweloperski”. To enigmatyczne określenie w zasadzie nic nie mówi o standardzie wykończenia lokalu, ponieważ w naszym kraju nie obowiązuje konkretna definicja. Kupno mieszkania w stanie deweloperskim może być bardzo opłacalne, ale wcale nie musi. Przeczytaj nasz poradnik.

Co to jest stan deweloperski?

Jak wspomnieliśmy we wstępnie nie ma jasnych kryteriów, które określałyby zakres prac wykonanych w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Każdy wykonawca może interpretować ten termin po swojemu, co często kończy się tym, że kupujący czuje się wprowadzony w błąd.

Klasyczny stan deweloperski obejmuje zwykle:

  • Tynki i przygotowanie ścian do malowania (gładzie)
  • Drzwi wejściowe
  • Okna i parapety
  • Wylewkę posadzkową
  • Kompletne instalacje wodne, kanalizacyjne i grzewcze (bez armatury, ale z grzejnikami i kotłem)

Sytuację komplikują jednak sami deweloperzy, którzy walcząc o klientów wprowadzili jeszcze inny termin: stan deweloperski podwyższony. Obejmuje on najczęściej:

  • Izolację poddasza
  • Wykończenie poddasza płytami GK
  • Wykonanie schodów
  • Pomalowanie ścian 1 warstwą farby

Kiedy opłaca się kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Odpowiedź jest prosta: gdy jego cena jest na tyle atrakcyjna, by zrekompensowała konieczność wykończenia mieszkania we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że koszt tzw. „wykończeniówki” może być ogromny.

Warto wiedzieć

W praktyce doprowadzenie mieszkania o powierzchni 50 m2 do stanu pod klucz wiąże się z wydatkiem na poziomie od 30 do nawet 70-80 tysięcy złotych, w zależności od oczekiwanego standardu.

Mieszkania w stanie deweloperskim nie powinny na pewno kupować osoby, które muszą szybko wprowadzić się do nowego lokalu. Prace wykończeniowe są czasochłonne, wymagają stalowych nerwów, pilnowania ekipy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kupno wykończonego mieszkania, np. z rynku wtórnego lub zlecenie przeprowadzenia prac deweloperowi.

Z drugiej strony niewykończone mieszkanie może być bardzo atrakcyjną opcją w sytuacji, gdy nowi właściciele chcą nadać lokalowi bardzo indywidualnego charakteru.

Mieszkania w stanie deweloperskim są w Polsce absolutnym standardem – szacunkowo około 90% nowych lokali jest przekazywanych nabywcom w takiej formie. Polska to pod tym względem ewenement – w Europie Zachodniej czy w USA sprzedają się praktycznie tylko wykończone mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie