Mieszkanie na wynajem – czy to dobra inwestycja?

Antoni Kwapisz
15.07.2022

Znalazłeś się w posiadaniu konkretnej sumy pieniędzy i chcesz je dobrze zainwestować? Nieruchomości mogą okazać się pewną przystanią w niepewnych czasach. Zobacz, które argumenty przemawiają za wyborem tej formy inwestowania.

Rosnąca inflacja i wciąż wysoko utrzymujące się ceny nieruchomości sprawiają, że trzymanie pieniędzy na słabo oprocentowanej lokacie czy obligacjach skarbowych nie ma sensu. Zdecydowanie lepiej jest podjąć odważniejsze kroki i nabyć mieszkanie inwestycyjne. Poznaj 6 najważniejszych argumentów, które przemawiają na korzyść takiego rozwiązania.

Argument numer 1: niskie ryzyko utraty środków

Nieruchomości, w przeciwieństwie do gotówki, raczej nie tracą na wartości. Jeśli już, dzieje się to bardzo rzadko. Dobrze utrzymują wartość pieniądza w czasie. Bankructwa deweloperów, którzy zdążyli już wyprzedać mieszkania w nowo budowanej inwestycji zdarzają się również incydentalnie. To pozwala sądzić, że nabycie mieszkania w celach inwestycyjnych jest dobrym posunięciem.

Argument numer 2: opcja szybkiego spieniężenia

Mieszkania deweloperskie usytuowane w dobrych lokalizacjach sprzedają się zaskakująco dobrze. Ogromną popularnością cieszą się obecnie zwłaszcza niewielkie nieruchomości o metrażu od 30 do 50 m2. Są najbardziej dostępne pod kątem finansowym dla przeciętnego Kowalskiego. Jeżeli więc krótko po zakupie okaże się, że wynajem mieszkań nie jest dla Ciebie, możesz szybko spieniężyć swój zakup i zainwestować środki w inną branżę.

Argument numer 3: zaspokojenie podstawowych potrzeb

O ile nabycie nowszego samochodu wydaje się być luksusem, o tyle każdy musi gdzieś mieszkać. Młodych ludzi trudno podejrzewać o posiadanie kilkuset tysięcy złotych na kontach, a także o wysoką zdolność kredytową. Nie mając jednego i drugiego, są skazani na najem mieszkań. Biznes ten jest stary tak bardzo jak ludzkość.

Argument numer 4: możliwość oddelegowania obowiązków

W dużych miastach funkcjonuje sporo podmiotów specjalizujących się zarządzaniu najmem nieruchomościami. Specjaliści w imieniu swoich klientów wynajmują lokale, robią regularne inspekcje, pobierają czynsz, regulują opłaty, a nawet dokonują drobnych napraw. Inwestor, któremu zależy na biznesie nieangażującym go czasowo, powinien rozważyć tę opcję. Nowe mieszkania na sprzedaż wynajmują się błyskawicznie, a to ze względu na wysoki standard, obecność windy czy miejsca parkingowego.

Argument numer 5: sposób na comiesięczny dochód

Prowadząc biznes usługowy czy sprzedaż produktów bywają okresy lepsze i gorsze. Nagły przypływ większej gotówki może skutkować jej szybkim wydaniem, nie zawsze na najbardziej racjonalne cele. Tymczasem stały, stabilny i comiesięczny dochód gwarantuje spokój i zaspokojenie podstawowych potrzeb inwestora.

Argument numer 6: możliwość przekazania mieszkania dzieciom

Inwestor, jeśli uzna to za stosowne, może przekazać aktem darowizny mieszkanie swoim dzieciom bądź udostępnić je im do zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. To bardzo przydatna sprawa – zwłaszcza jeśli latorośle wchodzą w dorosłość.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.