Mieszkanie dla studenta – czym powinno się charakteryzować? 5 najważniejszych cech

Mateusz Nowak
19.09.2016

Nie każdy student, który po naukę wybrał się do obcego miasta, chce mieszkać w akademiku czy na stancji. Zamożni rodzice z reguły są w stanie sfinansować dorosłej pociesze wynajęcie mieszkania. Bywa też, że młodzi ludzie zbierają się w grupę i wspólnie opłacają taki lokal, co jest już bardzo korzystnym rozwiązaniem. Mieszkanie dla studenta musi się jednak odznaczać kilkoma istotnymi cechami i nie każda nieruchomość spełni oczekiwania żaków. Jakie to cechy? Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Brak przechodnich pokojów – to bardzo ważne w sytuacji, gdy mieszkanie ma wynajmować kilka osób. Młodzi ludzie chcą mieć zapewnioną choćby odrobinę intymności, dlatego od razu odrzucają mieszkania z pokojami przechodnimi. W mieszkaniu dla studenta każdy pokój musi mieć dostęp do korytarza.
  2. Metraż – ten parametr zależy od tego, czy mieszkanie ma wynajmować jedna osoba, czy kilka. W przypadku singli najbardziej poszukiwane są kawalerki. Powód? Oczywiście najniższe koszty i łatwe utrzymanie lokalu w czystości (przynajmniej względnej). Jeśli jednak mieszkanie ma wynajmować kilka osób, to każda z nich chce mieć własny pokój. Wówczas najbardziej poszukiwane są klasyczne M3 i M4.
  3. Oddzielna kuchnia – rodziny bardzo chętnie kupują mieszkania z aneksami kuchennymi, co sprzyja wspólnemu spędzaniu wolnego czasu. Wśród studentów jest inaczej. Idealne mieszkanie dla żaków musi mieć osobną kuchnię, znajdującą się w oddzielnym pomieszczeniu. Chodzi o to, aby każdy mógł swobodnie z niej korzystać.
  4. Cena – zawsze ma znaczenie i z doświadczeń pośredników nieruchomości wynika, że tak naprawdę jest najważniejsza. Studenci w większości przypadków są w stanie zaakceptować oferty do 2000 złotych (koszt samego najmu), ale wówczas dzielą tę kwotę na kilka osób. Kawalerka nie może natomiast kosztować więcej niż 1000 złotych. Ceny różnią się oczywiście w zależności od miast – najdrożej jest w Warszawie i w Krakowie, najtaniej w Bydgoszczy, Szczecinie i Rzeszowie.
  5. Balkon/taras – studenci uwielbiają takie dodatki, ponieważ tym samym powiększa się strefa imprezowa. Najbardziej chodliwe są mieszkania z tarasami, ale te ze sporymi balkonami także cieszą się dużą popularnością.

Mieszkanie dla studenta w kilku punktach znacznie odbiega więc od wymarzonego lokum dla rodziny. Stały jest tylko jeden parametr – cena. Na to zwraca uwagę każdy najemca, czy ma lat 20, 40 czy 60.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie