Meble z litego drewna – poznaj ich zalety

Remigisz Szulc
24.10.2022

Większość z nas ma w domu meble wykonane z płyty, czyli po prostu odpadów drzewnych. Wybieramy je ze względu na niską cenę, jednocześnie zdając sobie sprawę z ich dyskusyjnej jakości i ograniczonej trwałości. Naturalną – i to dosłownie – alternatywą są meble z litego drewna. Drogie, trudniej dostępne (nie kupimy ich w pierwszym-lepszym markecie meblowym), ale za to mające liczne zalety. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Trwałość

Czego jak czego, ale trwałości meblom z litego drewna na pewno nie można odmówić. To jedyny wybór dla osób, które chcą wydać pieniądze raz i nie musieć tego powtarzać przez nawet kilkadziesiąt lat. W dodatku meble z litego drewna mogą być bez problemu odnowione, gdy pojawią się na nich zarysowania, spękania, zadziory etc.

Znakomita estetyka

Meble z litego drewna dystansują te z płyty meblowej pod każdym względem, również estetycznym. Nawet laik bez trudu odróżni drewniany stół od tego z płyty. Jeśli chcesz, aby Twoje meble były nie tylko funkcjonalne, ale też stanowiły kluczową ozdobę wnętrza, to postaw właśnie na drewno.

Uniwersalność

Wiele osób wychodzi z założenia, że drewniane meble są dobrym wyborem wyłącznie do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym. To oczywiście nieprawda. Lite drewno jest na tyle uniwersalne, że spokojnie da się je dopasować do każdego kierunku w designie. Nieprzypadkowo to właśnie drewniane meble są najchętniej wybierane do wnętrz loftowych czy industrialnych.

Stabilność

Na ten argument powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy obawiają się, że nadaktywne dziecko może sobie zrobić krzywdę przewracając stół, krzesło czy całą komodę. Meble z litego drewna są bardzo stabilne, a z uwagi na znaczny ciężar ich przewrócenie czy nawet przesunięcie przez dziecko jest mało prawdopodobne.

Dobrze trzymają cenę

Na koniec argument ekonomiczny. Tak, meble z litego drewna są drogie. Pamiętajmy jednak, że jeśli po np. 15 latach zmieni się koncepcja wnętrza, to takie meble bez trudu da się sprzedać i uzyskać za nie bardzo dobrą cenę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.