Materiały do izolacji domu – rodzaje, wady i zalety

Maciej Piwowski
03.10.2015

Polski klimat zmusza inwestorów do stosowania różnych materiałów ociepleniowych, które chronią domy przed nadmiernym wychładzaniem i istotnie wpływają na ograniczenie kosztów eksploatacji. Prawidłowy wybór konkretnego materiału ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ izolację wykonuje się zwykle raz i zapomina o niej na wiele lat. Podpowiadamy, jakie materiały do izolacji domu warto stosować, aby służyły nam jak najlepiej.

Ocieplenie ścian – czy tylko styropianem?

Tutaj wybór jest naprawdę duży, ale przed podjęciem decyzji powinniśmy najpierw dokładnie przeanalizować stosunek poniesionych kosztów do spodziewanych korzyści. Generalnie przyjmuje się, że we współczesnym budownictwie jednorodzinnym minimalna warstwa ocieplenia ścian powinna wynosić 10cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale nie ma sensu zbytnia przesada – w praktyce optymalna grubość izolacji mieści się w przedziale 15-25cm.

Do wyboru mamy:

  • Styropian – najpopularniejszy w Polsce materiał do izolacji ścian. Jest tani, trwały i łatwo w układaniu. Na rynku znajdziemy ogromną podaż przeróżnych rodzajów styropianu, a także kompletne systemy dociepleniowe – styropian + klej + siatka. Obecnie modny stał się styropian grafitowy, w charakterystycznym szarym kolorze. Ma on bardzo dobre właściwości cieplne, dlatego pozwala zmniejszyć grubość warstwy ocieplenia przy zachowaniu nadal korzystnych parametrów izolacyjnych.
  • Wełna mineralna lub kamienna – do ocieplania ścian służy wełna twarda produkowana w specjalnych blokach o różnej grubości. Wełna ma tę przewagę nad styropianem, że jest w pełni niepalna, co zwiększa bezpieczeństwo. Poza tym nie niszczą jej szkodniki. Niestety, cena wełny w stosunku do styropianu, a także bardziej kłopotliwy montaż sprawiają, że nie jest to jeszcze rozwiązanie zbyt popularne.
  • Płyty z pianki rezolowej – posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu mogą być stosowane w dużo cieńszej warstwie niż styropian czy wełna. To nowość na polskim rynku, której cena jednak póki co skutecznie odstrasza inwestorów.
  • Pustka powietrzna – niegdyś podstawa izolacji, dziś coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Sprawdza się, jeśli zastosujemy metodę budowania ścian wielowarstwowych. Wówczas między warstwami pozostawia się pustkę, w której gromadzi się powietrze i całkiem nieźle izoluje ścianę od zimna.

Ocieplenie podłogi – króluje styropian

Wielu inwestorów traktuje ocieplenie podłogi po macoszemu zapominając, że właśnie przez grunt „ucieka” z domu naprawdę sporo ciepła (nawet ponad 10%). Dlatego izolacja posadzki powinna zostać przeprowadzona dokładnie i z zastosowaniem odpowiedniego materiału. W praktyce w Polsce stosuje się głównie:

  • Styropian – musi to być specjalny materiał odporny na działanie dużego nacisku.
  • Keramzyt – coraz popularniejsze rozwiązanie. Kulki keramzytowe mają doskonałe właściwości izolacyjne, jednak ich cena może jeszcze odstraszać.

Do izolacji podłogi świetnie nadają się też wspomniane już płyty z pianki rezolowej, jednak mamy tu do czynienia z podobnym zjawiskiem, jak w przypadku ścian – wysoka cena nie pozwala temu materiałowi zdobyć większej popularności.

Izolacja poddasza – kluczowa kwestia

Najwięcej ciepła z domu (około 25%) przedostaje się do atmosfery przez konstrukcję dachu, dlatego jego zaizolowanie powinno być szczególnie dokładne. Należy wybrać możliwie najlepsze materiały, aby zapewnić sobie spokój na kolejne lata – uzupełnianie braków w ociepleniu jest później bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.

Najpopularniejsze materiały do izolacji poddasza to:

  • Wełna mineralna lub kamienna – polecana jest szczególnie ta druga, która jest całkowicie niepalna, a w dodatku świetnie wygłusza poddasze. Najczęściej stosuje się wełnę w rolkach, która jest łatwa w układaniu i świetnie wypełnia całą przestrzeń między krokwiami.
  • Płyty styropianowe – tak, styropian również może służyć do izolacji poddasza. Nie stosuje się go jednak zbyt często z uwagi na kłopotliwy montaż, słabe właściwości akustyczne oraz palność.
  • Pianka PUR – wciąż rzadko spotykana, ale niezwykle skuteczna. Piankę nakłada się przy użyciu wysokociśnieniowego pistoletu, a praca postępuje bardzo szybko. Wprawna ekipa jest w stanie zaizolować dużą powierzchnię poddasza w ciągu 1-2 dni. Pianka PUR ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, umożliwia bardzo dokładne wykonanie pracy. Kontrowersje budzi jednak jej palność. W dodatku cena takiej izolacji znacznie przekracza tę, jaka obowiązuje w przypadku stosowania wełny.

Bez względu na to, na jaki rodzaj materiału izolacyjnego się zdecydujecie, pamiętajcie, że podstawą jest dokładność wykonania. Pilnujmy więc ekip, a najlepiej zlećmy kontrolę ich pracy wykwalifikowanemu kierownikowi budowy. Błędy popełnione na tym etapie dadzą o sobie znać już podczas pierwszych mrozów, a ich usunięcie jest drogie i kłopotliwe.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie