Malowanie elewacji domu – kiedy warto się na to zdecydować?

Mateusz Nowak
27.02.2023

Przy poziomie zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju nie ma praktycznie możliwości, aby elewacja domu jednorodzinnego wyglądała jak nowa nawet po kilku latach. Większość właścicieli w pewnym momencie stanie więc przed trudną decyzją: malować czy nie? W niektórych sytuacjach wybór wydaje się być oczywisty. Omawiamy je w naszym poradniku.

Maluj, gdy elewacja psuje całą estetykę budynku

Jeśli elewacja jest już mocno zanieczyszczona, a mycie ciśnieniowe niewiele daje, to jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie malowanie. Koszt nie jest niski, ale efekt powinien być znakomity i znów wystarczyć na dobrych kilka lat.

Nietrafiony kolor? Można to naprawić

Wybór koloru tynku to bardzo odpowiedzialna sprawa. Zdarza się jednak, że inwestorzy popełniają tutaj błąd, na który później latami muszą patrzeć. Masz już tego dość? W takim razie zmień nietrafiony kolor elewacji, do czego wystarczy zakup odpowiedniej farby.

Po remoncie elewacji

Nawet poprawnie wykonana elewacja może w pewnym momencie wymagać mniejszego lub większego remontu – na przykład usunięcia spękań. Jest to dobra okazja do tego, aby od razu odświeżyć wygląd elewacji poprzez jej pomalowanie.

Po usunięciu źródła zanieczyszczeń

Na malowanie elewacji warto się zdecydować wtedy, gdy po wielu latach mordęgi np. doczekasz się remontu pobliskiej drogi, z której unosił się kurz wnikający w pory tynku. Podobnie warto postąpić w sytuacji, gdy wszyscy sąsiedzi w okolicy wymienią ogrzewanie np. na gazowe czy pompy ciepła.

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Jeśli postanowisz zlecić to zadaniem profesjonalnej firmie specjalizującej się w remontach elewacji, to przygotuj się na wydatek rzędu od 20 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście mówimy tutaj o samej robociźnie, do której trzeba jeszcze doliczyć farby, folie zabezpieczające, taśmy itd.

Malowaniem można się zająć we własnym zakresie – nie jest to trudne, natomiast może być kłopotliwe w sytuacji, gdy ściany budynku są bardzo wysokie. Wówczas niezbędne jest posiadanie rusztowania, którego wypożyczenie drastycznie podnosi koszt całej operacji. Dlatego dokładnie policz, czy korzystniej nie będzie jednak zatrudnić fachowców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie