Lokalizacja wycieków – jak znaleźć źródło wody?

Mateusz Nowak
28.09.2022

Wyciek wody to zawsze sytuacja pełna stresu i nerwów. Cieknąca woda jest powodem niemałych problemów. Są one tym większe, jeśli widzimy same skutki zalania, ale nie możemy jednoznacznie wskazać źródła wody. Jak znaleźć, skąd wycieka woda? Kto zajmuje się lokalizacja wycieków?

Po kogo dzwonić w przypadku wycieku wody?

Pierwszą myślą, która pojawia się w momencie wystąpienia wycieku, jest telefon do hydraulika. Działa tutaj proste skojarzenie – woda=hydraulik. Dlaczego takie podejście to nie jest dobry pomysł? Hydraulik to najlepsza osoba do ewentualnej likwidacji miejsca wycieku, czyli naprawy, ale niekoniecznie do samego precyzyjnego wskazania miejsca występowania nieszczelności. Powodem tego jest fakt, że aby prawidłowo oraz precyzyjnie zlokalizować wyciek, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, wiedza i doświadczenie. Hydraulik posiada doświadczenia, ale niekoniecznie takie, które umożliwi mu wskazanie miejsca nieszczelności.

To samo dotyczy sprzętu. Standardowe wyposażenie hydraulika nie obejmuje mierników i kamer termowizyjnych, a takie urządzenia, i wiele innych, są niezbędne, aby z sukcesem zakończyć operację pt. „Lokalizacja wycieków”.  Warto również wspomnieć, że profesjonalna firma zajmująca się lokalizacją przecieków, stara się ograniczyć swoją ingerencję w ściany, podłogi, czy płytki do minimum. Zawsze przed naruszeniem jakichkolwiek powłok firma lokalizująca nieszczelności weryfikuje swoje podejrzenia kilkoma metodami. Wszystko po to, aby ewentualne straty ograniczyć do minimum. Jak precyzyjnie można wskazać miejsce wycieku wody? Profesjonaliści wytypują miejsce z dokładnością do kilku centymetrów, a żeby odsłonić nieszczelność, potrzebują wykonać otwór wielkości płytki na ścianie w łazience.    

Jakimi metodami lokalizuje się wycieki?

Istnieje kilka metod lokalizacji wycieków. Zazwyczaj po zapoznaniu się z przypadkiem specjaliści dobierają metodę odpowiednią do zastanej sytuacji. Inne czynności podejmuje się, jeśli chodzi o nieszczelną kanalizację, a inne w przypadku centralnego ogrzewania czy rurek z wodą. Dlatego właśnie warto zatrudnić do zadania wyspecjalizowaną firmę wykrywającą wycieki, która będzie dysponować różnymi sprzętami, a swoje podejrzenia zweryfikuje kilkoma metodami, zanim dokona jakichkolwiek odkrywek, skutkujących naruszeniem ciągłości ścian czy podłogi. Wśród podstawowych metod można wyróżnić:

Lokalizację miernikiem wilgoci – bezinwazyjna metoda, która pozwala zidentyfikować najmocniej zawilgocone miejsca w ścianach lub podłodze. Sam miernik nie wskaże miejsca uchodzenia wody, ale w rękach specjalisty będzie pomocnym narzędziem. Miernik wilgoci stosowany jest również w sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić wilgotność nowo położonych wylewek lub ścian;

Lokalizację kamerą termowizyjną – osoby doświadczone z łatwością odróżnią zawilgocenie od obrazu źle zaizolowanej powierzchni. Kamera jest dobrym narzędziem do potwierdzenia diagnozy stawianej przy pomocy miernika wilgoci;

Lokalizację geofonem – ta metoda jest wykorzystywana, jeśli mamy do czynienia z prawdopodobnym wyciekiem z instalacji wodnej lub z instalacji centralnego ogrzewania, kiedy rury są ukryte pod podłogą. Doświadczony operator geofonu z łatwością usłyszy charakterystyczny szmer wyciekającej wody;

Lokalizację płynem świecącym pod wpływem światła UV – ta metoda jest najczęściej używana, kiedy przestrzeń poddawana inspekcji jest niewielka, a wyciek najprawdopodobniej znajduje się na instalacji kanalizacyjnej. Późniejsze badanie lampą UV z łatwością uwidocznia nieszczelność.

Wymienione sposoby to tylko część z dostępnych metod lokalizowania wycieków, a umiejętność prawidłowego wykorzystania wszystkich pozwala precyzyjnie typować miejsca występowania nieszczelności.

Praca przy lokalizacji wycieków wody to zadanie podobne do działania detektywa. Na wstępie należy uważnie wysłuchać wszystkiego, co ma do powiedzenia klient, następnie należy poczynić obserwacje i badania, aby na koniec wydać celny werdykt. Wydaje się łatwe i przyjemne, ale część lokalizacji wycieków to skomplikowane prace, które wymagają wiedzy i doświadczenia. Nawet najnowocześniejszy sprzęt w rękach niedoświadczonego operatora nic nie zdziała.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie