Ławy kominiarskie – komfort i bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu

Marek Szydełko
07.08.2019

Dach budynku nie jest miejscem, po którym poruszamy się szczególnie często, niemniej przynajmniej raz w roku zachodzi potrzeba sprawdzenia jego stanu technicznego. Zwykle odbywa się to późnym latem bądź wczesną jesienią, gdy warunki pogodowe wciąż są bardzo korzystne, ale sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Sprawdzenie stanu pokrycia dachowego powinno odbywać się również po groźnych wichurach i nawałnicach. Kończąc dach trudno przewidzieć, jak często podobne zjawiska będą miały miejsce, dlatego do wędrówek po dachu, zwłaszcza takim o znacznym kącie nachylenia, warto się solidnie przygotować. Można to zrobić, montując stopnie i ławy kominiarskie.

W jakich sytuacjach ławy kominiarskie są pomocne?

Konieczność sprawdzenia stanu technicznego dachu czy naprawienia zniszczeń powstałych w czasie wichury to nie jedyne sytuacje, w których przydają się stopnie i ławy kominiarskie. Jak sama nazwa wskazuje, pomocne są zwłaszcza wówczas, gdy musimy skorzystać z pomocy kominiarza.

Kominiarz dokonuje przeglądu komina, a w razie potrzeby zajmuje się udrażnianiem i czyszczeniem przewodów kominowych. Swoją pracę wykonuje zarówno wewnątrz budynku (w kotłowni, w której znajduje się kocioł grzewczy bądź w innym pomieszczeniu, w którym usytuowano kominek), jak i na zewnątrz, czyli na dachu. Wytrzymałe ławy kominiarskie (sprawdź ofertę na domowo24.pl) umożliwiają mu sprawne i co najważniejsze bezpieczne wykonanie robót na wysokościach. Poruszanie się po dachu staje się wówczas także znacznie bardziej komfortowe.

Z tego typu akcesoriów dachowych korzystają również specjaliści zajmujący się sprawdzaniem kanałów wentylacyjnych. Niekiedy są to właśnie kominiarze, innym razem pracownicy firm oferujących usługi związane z klimatyzowaniem i wentylowaniem pomieszczeń.

Ławy kominiarskie do różnych pokryć dachowych

Stopnie i ławy kominiarskie zostały zaprojektowane w taki sposób, by możliwy był montaż na pokryciach dachowych różnego rodzaju. Oczywiście nie każda ława sprawdzi się w przypadku pokryć skrajnie różnych, dlatego chcąc ułatwić klientom wybór, sklepy z akcesoriami dachowymi podzieliły swoje produkty na kilka kategorii. Tym samym możemy kupić ławy kominiarskie do pokryć płaskich, takich jak blacha trapezowa, gont czy papa; ławy do blachodachówki; stopnie i ławy kominiarskie do dachówki betonowej i ceramicznej; akcesoria do karpiówki, a także do blachy na rąbek stojący.

Osobną kategorię stanowią ławy kominiarskie, które są przeznaczone do montażu w ścianie komina. Tego typu akcesoria niezbędne są w przypadku wysokich kominów, do których nie sposób zajrzeć, stojąc bezpośrednio na dachu.

 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.