Lampa nad schody – bardzo ważny element systemu oświetlenia domu

Andrzej Winnicki
26.05.2022

Klatka schodowa jest dość problematyczna w aranżacji. Zajmuje sporo miejsca, nawet jeśli decydujemy się tylko na schody samonośne. Z drugiej strony jest niezbędna dla zapewnienia łatwej komunikacji pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Projektując klatkę schodową w domu czy w mieszkaniu dwupoziomowym koniecznie trzeba poświęcić trochę uwagi kwestii oświetlenia. Jego funkcję idealnie będzie pełnić lampa nad schody, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Dlaczego warto przewidzieć lampę nad schody w projekcie?

Wielu inwestorów albo zapomina, albo celowo odkłada na później kwestię zaprojektowania oświetlenia klatki schodowej. Podświadomie wychodzimy z założenia, że skoro klatka pełni wyłącznie funkcję komunikacyjną, to nie ma sensu się na niej skupiać. To częsty błąd, który szybko da o sobie znać.

Po pierwsze: prawidłowe oświetlenie klatki schodowej czy samych schodów ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo domowników. Brak lub zbyt słabe źródło światła spowoduje, że wchodzenie i schodzenie po schodach będzie niewygodne, a w nocy wręcz będzie grozić wypadkiem. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby starsze.

Po drugie: oświetlenie zawsze dopasowujemy do kształtu i wymiarów schodów oraz architektury klatki schodowej. Już na etapie wykonywania schodów należy przewidzieć punkty oświetleniowe, ponieważ wprowadzenie zmian w tym zakresie po zakończeniu remontu będzie kłopotliwe i kosztowne. Przykładowo: jeśli zdecydujemy się na kinkiety ścienne i nie przemyślimy dobrze tej decyzji, to wkrótce może się okazać, że po montażu lamp klatka jest zbyt wąska, aby było możliwe wniesienie na górę mebli.

Wreszcie po trzecie: nie należy zakładać, że klatkę doświetlą nam lampy sufitowe znajdujące się na korytarzu, ponieważ jest to mało prawdopodobne.

Sposób na uatrakcyjnienie klatki schodowej

Oświetlenie już dawno przestało być postrzegane wyłącznie przez pryzmat funkcjonalności. Obecnie każdy projekt wnętrza przewiduje świadome wykorzystywanie lamp i innych opraw świetlnych w celach dekoracyjnych. Nie inaczej jest w przypadku klatki schodowej.

Lampa nad schody może uatrakcyjnić tę część domu czy mieszkania. Dzięki temu nie będziemy szybko mijać klatki podczas oprowadzania gości. Gustownie dobrana oprawa pozwoli idealnie dopasować tę strefę domu do dominującego stylu wykończenia wnętrza.

Jaką lampę nad schody wybrać?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście moc świetlna lampy. Dobieramy ją w zależności od potrzeb – celem jest to, aby po włączeniu oprawy klatka schodowa była dobrze doświetlona, a tym samym bezpieczna i wygodna dla ludzi. Jest to kwestia indywidualna, zależna m.in. od tego, czy mamy do czynienia z pełnoprawną klatką schodową, czy może z wydzieloną częścią korytarza lub salonu na potrzeby schodów samonośnych. W niektórych domach świetnie sprawdzą się lampy wiszące, w innych natomiast plafony, kinkiety czy oprawy punktowe. 

Oczywiście nie zapominamy również o estetyce. Lampa nad schody powinna idealnie korespondować z designem wnętrza oraz samych schodów – jeśli jest to nowoczesna, minimalistyczna konstrukcja ze stali i szkła, to lampa w stylu retro niekoniecznie będzie dobrym wyborem – lepiej jest poszukać oprawy o charakterze loftowym czy nowoczesnym. 

Szeroki wybór lamp nad schody znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Abanet.pl. Idealnej lampy szukaj na https://abanet.pl/209-lampy-nad-schody.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie