Ekspres ciśnieniowy to marzenie niejednego fana kawy. Dziś można je spełnić relatywnie niedużym kosztem. Ceny ekspresów zaczynają się już od około 1000 zł. Warto natomiast pamiętać, że zakup urządzenia to nie wszystko. Doskonały smak kawy przyrządzanej we własnej kuchni jest okupiony szeregiem czynności konserwacyjnych, które przybliżamy w naszym poradniku.
Wiele osób o tym zapomina, nie zdając sobie sprawy, że zostawienie wody w tacce może spowodować rozwój drobnoustrojów na wewnętrznych elementach ekspresu. Tackę należy opróżniać i myć codziennie, podobnie jak pojemnik na fusy, w którym już po 1-2 dniach może się rozwinąć pleśń.
Minimum raz w tygodniu wyjmujemy blok kawy i płuczemy pod bieżącą, zimną wodą. Ma to na celu usunięcie resztek kawy, które z czasem mogą stać się pożywką dla drobnoustrojów. Przy okazji warto wyczyścić wlot kawy oraz umyć tackę pod blokiem i odkurzyć z kawy wnętrze ekspresu.
Elementy ruchome bloku kawy wymagają regularnego smarowania. Należy to robić raz w miesiącu, używając do tego specjalnego smaru (można go kupić w każdym sklepie z akcesoriami do ekspresów). Ten zabieg znacząco przedłuży trwałość ekspresu.
Jeśli ekspres ma wbudowany obieg mleka, czyli może je pobierać bezpośrednio z kartonu czy butelki, to obieg należy czyścić minimum raz w tygodniu, korzystając z automatycznej funkcji wyparzania. Raz w miesiącu zaleca się również użycie tabletki do czyszczenia obiegu mleka – o ile ekspres jest wyposażony w taką funkcję czyszczenia.
Najważniejszą czynnością konserwacyjną jest regularne odkamienianie ekspresu. Urządzenie samo o tym przypomni, wyświetlając stosowany komunikat na wyświetlaczu. Do odkamieniania używamy specjalnego płynu (może być najtańszy, wszystkie mają taki sam skład), który wlewamy do pojemnika na wodę i uruchamiamy tryb odkamieniania, stosując się do poleceń urządzenia.