Komu zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej?

Antoni Kwapisz
12.03.2021

W Polsce trwa boom na fotowoltaikę, który jest (czy raczej był) napędzany programem „Mój prąd”, w ramach którego indywidualni inwestorzy mogli zyskać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5000 złotych. Korzyści z produkcji prądu ze słońca są oczywiste: niższe rachunki, pozytywny wpływ na środowisko, ochrona przed podwyżkami ceni. Grunt to wybrać odpowiednią instalację i ekipę, która ja zamontuje. Jak znaleźć dobrych fachowców? Komu zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej? Kieruj się tymi kryteriami.

Doświadczenie na rynku

Na pewno dobrym pomysłem będzie zlecenie montażu instalacji fotowoltaicznej firmie, która działa na rynku od dobrych kilku lat. Wówczas unikamy ryzyka zatrudnienia wykonawcy, który wszedł w biznes fotowoltaiczny jedynie na fali rosnącej popularności tej technologii. Pamiętajmy, że choć sam montaż nie jest specjalnie skomplikowany, to już uruchomienie systemu wymaga wiedzy i doświadczenia, co cechuje wyłącznie renomowane firmy monterskie.

Kompleksowa obsługa

Aby uniknąć konieczności załatwiania różnych formalności we własnym zakresie warto zatrudnić takiego wykonawcę, który zagwarantuje nam kompleksową obsługę. Czyli nie tylko zamontuje instalację, ale także przygotuje komplet dokumentów oraz dokonania zgłoszenia do zakładu energetycznego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora.

Opinie dotychczasowych klientów

Wybierając firmę do montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze będzie najpierw ją sprawdzić. Poprośmy potencjalnego wykonawcę o referencje lub kontakt do dotychczasowych klientów i samodzielnie zweryfikujmy, czy rzeczywiście mamy do czynienia z fachowcem. Najlepiej będzie skontaktować się z właścicielami instalacji zamontowanych kilka lat wcześniej. Po takim okresie można już w miarę rzetelnie ocenić zarówno działanie instalacji, jak i podejście firmy do klienta – m.in. w zakresie szybkości reakcji na zgłoszenie czy poprawności montażu.

Autoryzowany serwis

Idealnie byłoby zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej firmie, która jest autoryzowanym serwisantem producenta modułów lub falownika (a najlepiej całego systemu). Wówczas zyskujemy pewność, że wszelkie naprawy gwarancyjne będą przeprowadzane przez tę samą ekipę i nie będziemy musieli szukać pomocy u kogoś innego, a tym bardziej wysyłać uszkodzonych elementów do producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.