Kompresory śrubowe – rodzaje i zastosowanie

Jerzy Biernacki
25.02.2020

Choć nazwa kompresor kojarzy się głównie z warsztatem samochodowym lub stacją benzynową, gdzie sprzęt ten umożliwia weryfikację ciśnienia w oponach i ich ewentualne dopompowanie, to rodzajów tego typu urządzeń jest wiele. Różnią się one między sobą budową i zastosowaniem. Sprężarki śrubowe to sprzęt dedykowany bardziej zaawansowanym pracom, wymagającym specjalistycznych narzędzi. Jakie są ich rodzaje i kiedy są wykorzystywane?

Sprężarka śrubowa dla dużych zakładów przemysłowych

To właśnie tam kompresory śrubowe znajdują swoje zastosowanie, odpowiadają bowiem na potrzebę wydajności i odporności na uszkodzenia. Mogą pracować w trudnych warunkach bez obaw, że ulegną awarii. Zapewniają możliwość długotrwałego i nieprzerwanego działania, stanowiąc podstawę efektywnej pracy danego obiektu.

Rodzaje kompresorów śrubowych

Podstawowy podział wyróżnia kompresory śrubowe wolnostojące oraz osadzone na zbiornikach. Niektóre modele mogą posiadać wbudowaną stację uzdatniania powietrza. Nowsze urządzenia cechują się bardziej zaawansowaną budową, w której na szczególną uwagę zasługują następujące elementy:

  • automatyczny wyrzutnik kondensatu,
  • zewnętrzna warstwa ocynkowana na zbiorniku,
  • panel kontrolny o zaawansowanej i rozbudowanej funkcjonalności,
  • możliwość sterowania zdalnego,
  • przemiennik częstotliwości, nazywany falownikiem,
  • wymiennik ciepła.

Wybór konkretnego sprzętu uzależniony jest zatem od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowych – na szczęście asortyment sprężarek typu śrubowego jest wystarczająco duży, aby każdy mógł wybrać dla siebie idealny model.

Zalety wdrażania sprężarek śrubowych do zakładów przemysłowych

Z pewnością należy podkreślić, że omawiane urządzenia świetnie sprawdzają się podczas długotrwałej i ciągłej pracy. Zasilane są prądem trójfazowym i nie wymagają częstych przerw w działaniu. Mogą napędzać jednocześnie kilka maszyn, zapewniają zatem wydajną pracę. Są niemal niezawodne, gdyż producenci dbają o ich przystosowanie do trudnych warunków. Ponadto charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji oraz serwisowania.

Gdzie kupować?

Warto wybierać sprawdzonych producentów i sklepy, które udostępniają produkty znanych marek. Można wtedy cieszyć się kompleksowym wsparciem merytorycznym podczas zakupu, wysoką jakością sprzętu oraz opieką serwisową w razie jakichkolwiek awarii. Jest to szczególnie ważna kwestia, gdyż decyduje o szybkości działania w obliczu niespodziewanych usterek. Zaniedbane, mogą znacznie obniżyć zyski i zakłócić pracę, dlatego sprawna naprawa lub wymiana części to klucz do efektywności działania danej firmy.

Gwarancja skuteczności i ułatwienie pracy

Wybór profesjonalnego kompresora stanowi gwarancję skutecznej i sprawnej pracy. Modele śrubowe dedykowane są specjalistycznym zakładom produkcyjnym oraz przemysłowym, gdzie stanowią podstawę do wydajnej realizacji obowiązków. Do zastosowań o mniejszym zakresie, a także prywatnych i amatorskich zadań, lepiej wybrać inne modele – bezolejowe lub olejowe kompresory o bardziej kompaktowych wymiarach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.