Kominek to urządzenie grzewcze, które pełni w domu dwie funkcje: stanowi niebanalną dekorację pokoju dziennego oraz dodatkowe źródło ciepła. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, że kominek jest podstawowym urządzeniem grzewczym w domu i odpowiada nie tylko za optymalną temperaturę powietrza, ale i podgrzewanie wody użytkowej. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji użytkowników, bowiem na rynku znajduje się wiele rodzajów urządzeń tego typu. Niektóre można zintegrować z istniejącą instalacją c.o. i kominową, montaż innych wymaga gruntownego remontu. Dlatego też kominki najlepiej wybierać we współpracy z firmą, która zajmie się montażem wkładu kominkowego i wykonaniem obudowy.
Producenci kominków oferują rozwiązania, które zadowolą gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Zajmują się sprzedażą okazałych, efektownych wkładów kominkowych, obok których nie sposób przejść obojętnie. Oferują wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które ogrzeją wszystkie pomieszczenia w domu, a także wodę wykorzystywaną do mycia, prania czy zmywania. Oferują również wkłady powietrzne w przystępnych cenach, które zwykle stanowią dodatkowe źródło ciepła i uruchamiane są na wypadek awarii centralnego ogrzewania bądź w momencie, gdy chcemy dogrzać salon w długie zimowe wieczory. Dlatego też, zanim dokonamy zakupu wkładu kominkowego, warto prześledzić ofertę firmy, która oferuje różnorodne kominki i dokładnie opisuje ich właściwości.
Jeżeli mamy jakąś wiedzę na temat rodzajów kominków i ich zastosowań, możemy zastanowić się, który z nich odpowiada naszym potrzebom. Czy szukamy kominka z płaszczem wodnym? Czy urządzenie ma pracować w sposób ciągły, czy też będzie użytkowany sporadycznie i głównie po to, by stworzyć przyjemną, rodzinną atmosferę? Czy interesują nas kominki narożne, czy standardowe? Ile mamy miejsca na budowę kominka, przechowywanie opału i akcesoriów kominkowych? Odpowiedzi na te i inne pytania warto znaleźć jeszcze zanim skontaktujemy się z dostawcą wkładów kominkowych.
Jeżeli nasz kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, parametry techniczne, w tym sprawność wkładu kominkowego, nie muszą determinować zakupu. Natomiast jeżeli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń, konieczny będzie wybór urządzenia grzewczego o wysokiej sprawności. Kominek o dostatecznej mocy pozwoli ogrzać i utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Dobierając moc urządzenia, bierzemy pod uwagę m.in. powierzchnię budynku, izolację i szczelność okien.
Ogromny wpływ na efektywność ogrzewania ma również rodzaj opału, dlatego tak ważne jest, byśmy montując kominek, zadbali również o odpowiednio długo sezonowane drewno. Suche drewno niektórych gatunków drzew liściastych pali się równo i długo, poza tym nie wpływa negatywnie na jakość powietrza. Im lepszy opał, tym dłużej i lepie się spala, dzięki czemu ogrzewanie kominkiem staje się również ekonomiczne.
Artykuł partnera.