Kocioł elektryczny – poznaj jego najważniejsze zalety

Krzysztof Jagielski
24.01.2022

Kotły elektryczne nie cieszą się w naszym kraju przesadnym zainteresowaniem. O wiele chętniej do ogrzewania domu wybieramy kotły na paliwo stałe, gazowe czy – w ostatnich latach – pompy ciepła. Kocioł elektryczny wciąż jednoznacznie kojarzy się z bardzo wysokimi kosztami eksploatacji, co jednak nie jest do końca prawdą. Dlaczego warto rozważyć wybór takiego systemu grzewczego? Oto najważniejsze zalety kotłów elektrycznych.

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od argumentu, na który dość rzadko zwraca się uwagę w kontekście wyboru źródła ogrzewania dla domu. Tymczasem pod względem bezpieczeństwa kocioł elektryczny dystansuje praktycznie wszystkie inne rozwiązania dostępne na rynku (może poza pompą ciepła). Po pierwsze: nie ma tutaj ryzyka wybuchu. Po drugie: ryzyko pożaru jest czysto iluzoryczne. Po trzecie: nie ma potrzeby magazynowania paliwa, które jest łatwopalne, a jego dźwiganie nadwyrężą kręgosłup.

Niski koszt początkowy

Kocioł elektryczny to najtańsze urządzenie grzewcze dostępne na rynku. Markowy kocioł o mocy wystarczającej na potrzeby typowego domu jednorodzinnego można kupić za około 4-5 tysięcy złotych, a więc około dwukrotnie taniej niż kocioł gazowy. Koszt inwestycji obniża również to, że sama instalacja grzewcza jest znacznie prostsza (szczególnie, jeśli zastosujemy maty grzewcze zamiast ogrzewania wodnego), a do tego nie ma tutaj potrzeby zlecania skomplikowanych i przez to kosztownych czynności serwisowych. Wszelkie awarie kotła elektrycznego można usunąć szybko, tanio, często wręcz od ręki.

Wiele sposobów na utrzymanie rozsądnych kosztów ogrzewania

Aby kocioł elektryczny nie zrujnował domowego budżetu, to konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji oraz zastosowanie jej w dobrze zaizolowanym budynku. Warto tutaj pomyśleć o zainwestowaniu w bufor ciepła, co jest szczególnie korzystne w przypadku budynków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Wówczas koszty ogrzewania domu kotłem elektrycznym będą naprawdę rozsądne, porównywalne z gazem.

Bezobsługowość

Kocioł elektryczny to świetny wybór dla każdego, kto nie ma ochoty i czasu, aby doglądać urządzenia grzewczego. W praktyce jedyną czynnością obsługową, jaką musi wykonać właściciel, jest… włączenie kotła i ustawienie komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Kocioł pracuje w pełni automatycznie, pobierając energię z sieci i nie wymagając żadnej obsługi ze strony właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie