Kilka rad, jak ustalić cenę ofertową nieruchomości

Mateusz Nowak
08.04.2019

Niemal każdy właściciel mieszkania czy domu traktuje swoją nieruchomość emocjonalnie, co nie ułatwia ustalenia jej ceny. Z tym problemem na co dzień mają do czynienia pośrednicy nieruchomości. Właściciel często sztucznie zawyża cenę i, co gorsza, upiera się przy niej, w ten sposób znacznie wydłużając proces sprzedaży. Jak uniknąć tego błędu i realistycznie ustalić cenę ofertową nieruchomości? Mamy kilka praktycznych rad, z których warto skorzystać!

Metoda porównawcza

Polega na zwykłym porównaniu cen ofertowych podobnych nieruchomości w okolicy. Aby miało to sens, należy zawęzić kryteria i możliwie precyzyjnie określić cechy nieruchomości. Bardzo ważne jest przy tym, by skupić się na lokalach znajdujących się w niedalekiej odległości od mieszkania/domu, najlepiej na tym samym osiedlu czy nawet ulicy. Jest to spowodowane tym, że właśnie lokalizacja często ma ogromny wpływ na cenę transakcyjną.

Pomoc pośrednika

Niedoświadczeni właściciele nie powinni się upierać przy samodzielnym określaniu ceny ofertowej nieruchomości. Naprawdę warto tutaj posłuchać sugestii pośrednika odpowiedzialnego za poprowadzenie procesu sprzedaży.

Specjalista ma wiedzę nie tylko z zakresu aktualnej sytuacji rynkowej, ale także zna oczekiwania nabywców. Wie też, za ile sprzedawał podobne nieruchomości i jak długo trzeba było czekać na znalezienie nabywcy.

Rada

Pośrednik otrzymuje prowizję od kwoty sprzedaży, dlatego nie będzie sztucznie zaniżać wartości nieruchomości, czego często obawiają się właściciele.

Analiza cen historycznych

Daje wiedzę na temat tego, za ile podobne nieruchomości sprzedawały się w nieodległej przeszłości. Ważne jest również to, jak długo właściciele musieli czekać na nabywców. Czasami jest bowiem tak, że w końcu udaje się uzyskać nieco wyższą cenę, jednak kosztem jest znaczne wydłużenie procesu sprzedaży (na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić).

Usługa rzeczoznawcy majątkowego

Jeśli właściciele nie mają zaufania do pośrednika lub po prostu chcą, aby cena ofertowa była jak najbardziej rzetelna, mogą poprosić o dokonanie wyceny. Zajmują się tym rzeczoznawcy majątkowi. Taka opinia będzie solidną podstawą, ponieważ rzeczoznawca zwraca uwagę na mnóstwo szczegółów, a do tego we własnym zakresie analizuje ceny historyczne i aktualną sytuację rynkową.

Pamiętajmy również, że cena ofertowa nie równa się cenie sprzedaży. Nawet rozsądne ustalenie wartości nieruchomości nie oznacza, że tyle uda się uzyskać. Wszystkie założenia i tak weryfikuje rynek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.