Kiedy warto zainwestować w nieruchomości? 4 najlepsze momenty

Piotr Kowalczyk
02.05.2017

W powszechnej opinii nieruchomości uchodzą za jeden z najlepszych celów inwestycyjnych. Trudno na nich stracić, a jeśli nawet rynek się załamie, to jest niemal pewne, że w końcu się odbije. Nic dziwnego, że tak wiele osób dysponujących sporym kapitałem rozważa – pisząc potocznie - „włożenie” pieniędzy w mieszkanie na wynajem lub działkę inwestycyjną. Pośpiech nie jest jednak dobrym doradcą. Rozsądnie jest poczekać na odpowiedni moment. Kiedy zatem warto zainwestować w nieruchomości? Oto 4 najlepsze momenty.

  1. Gdy panuje niskie oprocentowanie lokat – lokata bankowa to najbezpieczniejsza forma inwestycji, jednak za święty spokój płacimy mizernym zyskiem. Czasy, gdy na rynku można było znaleźć lokaty na 8-10% prawdopodobnie tak szybko nie wrócą. Z kolei lokata na 3-4% w obliczu inflacji jest kompletnie nieopłacalna. W takiej sytuacji osoba mająca np. 100.000 złotych powinna rozważyć zainwestowanie ich właśnie w nieruchomość – o ile uda się znaleźć okazję. Zysk w skali roku będzie zdecydowanie wyższy.
  2. Gdy są tanie kredyty – nieopłacalne lokaty są efektem niskich stóp procentowych, które z kolei cieszą kredytobiorców. Tanie kredyty hipoteczne zawsze powodują ożywienie na rynku nieruchomości. Jeśli chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem lub działki inwestycyjnej z kredytu, to zrób to w okresie obowiązywania niskich stóp procentowych.
  3. Gdy trafia się okazja – co do zasady okazyjnych nieruchomości nie szuka się w ogłoszeniach, bo tanie i atrakcyjne działki oraz mieszkania praktycznie nigdy nie trafiają na rynek. Wieść o nich rozchodzi się pocztą pantoflową. Jeśli więc przypadkiem dotrze  do Ciebie informacja o prawdziwej okazji, nie zastanawiaj się długo – oczywiście jeśli stać Cię na jej zakup.
  4. Gdy możesz poczekać – inwestycja w nieruchomości może dać znakomitą stopę zwrotu, ale bardzo rzadko następuje to od razu. Taka firma lokowania kapitału wymaga przede wszystkim cierpliwości. Jeśli masz spore środki i nie są Ci one niezbędne do życia (posiadasz również inne zabezpieczenia, stałe źródło dochodów itp.), to obliczona na co najmniej kilka lat inwestycja w nieruchomość może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że inwestowanie w nieruchomości tylko pozornie jest proste. Rynek w naszym kraju bywa nieprzewidywalny, a np. opcja wynajmu mieszkania może się wiązać z życiem w ogromnym stresie. Jeśli Cię to nie przeraża, poczekaj na jeden z wymienionych przez nas momentów i inwestuj!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie