Trawnik to wizytówka przydomowego ogrodu. Wielu właścicieli poświęca mnóstwo czasu i pieniędzy na pielęgnacje murawy, co jednak nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Już po kilku latach trawnik może być w opłakanym stanie i wymagać wymiany. Kiedy warto się na to zdecydować?
Jeśli masz już dość ręcznego podlewania trawnika, co jest żmudne, czasochłonne i mało efektywne, to warto pomyśleć o zainwestowaniu w automatykę. Szybko zapomnisz o poniesionym koszcie, ciesząc się bezobsługowością takiego systemu. Jego budowa będzie się wiązać z koniecznością przekopania sporego fragmentu trawnika, co wręcz prowokuje do wymiany murawy.
Chwasty w trawniku są zjawiskiem naturalnym, z którym należy walczyć na bieżąco – czy to żmudnie wyrywając chwasty, czy stosując oprysk. Jeśli to zaniedbałeś i dziś proporcja chwastów do trawy wynosi około 1:1, to półśrodki niewiele już pomogą. W takiej sytuacji wskazana jest wymiana trawnika na nowy.
Po każdej zimie zauważasz, jak na trawniku powstają kolejne łyse placki? Dosiewanie trawy niewiele daje i murawa wygląda coraz gorzej? Jest to odpowiedni moment, aby pomyśleć o kompleksowym działaniu i wymianie trawnika. Efekt będzie dużo lepszy i przede wszystkim pozwoli Ci cieszyć się ładną murawą przez kolejnych kilka lat.
Kret potrafi dosłownie zrujnować trawnik, a walka z nim zwykle jest skazana na porażkę. Jeśli masz już dość widoku kretowisk na wypielęgnowanej murawie, to wskazana może być wymiana trawnika wraz z ułożeniem specjalnej siatki na krety. Jest to ekologiczny i skuteczny sposób na wyproszenie szkodnika ze swojego ogrodu.