Kiedy warto inwestować w stary dom?

Antoni Kwapisz
29.12.2021

Kilkunasto- czy kilkudziesięcioletni dom według przyjętych standardów jest już uznawany za stary. Nie chodzi tylko o jego konstrukcję czy wyposażenie, ale przede wszystkim o instalacje, które po tak długim okresie użytkowania mogą już stanowić źródło awarii. W takim momencie pojawia się dylemat: czy wciąż warto inwestować w taki dom, czy może jednak lepiej będzie go sprzedać i wybudować nowy? Za pierwszą opcją przemawia kilka czynników, które omawiamy w naszym artykule.

Brak środków na nowy dom

Aby wyprowadzić się ze starego domu trzeba mieć najpierw fundusze na wybudowanie lub zakup nowego. Jeśli ich nie masz, to sprawa wydaje się być prosta. Remont obecnego domu, nawet z wymianą instalacji, zawsze będzie tańszy w porównaniu z budową, zwłaszcza w kontekście szalejących cen materiałów.

Rosnące ceny nieruchomości w okolicy

Jeśli widzisz, że ceny domów w sąsiedztwie gwałtownie rosną, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten trend się utrzyma. Tym samym możesz zacząć traktować obecny dom, jako dobrą lokatę kapitału. Po remoncie jego cena znów wzrośnie, a w perspektywie kilku czy kilkunastu lat może być nawet dwukrotnie wyższa od obecnej.

Planowane przekazanie domu potomkom

Jeśli masz dzieci i chcesz im zapewnić wygodny start w dorosłość, to przepisanie domu jednorodzinnego jest świetną opcją. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało zaczynasz samodzielnego życia z kredytem na plecach, a Ty do tego czasu pewnie odłożysz środki na zakup mieszkania.

Brak dobrych powodów, by się wyprowadzić

Wiek domu jest oczywiście pewnym argumentem przemawiającym za jego sprzedażą, jednak pod uwagę warto wziąć także szereg innych kwestii. Czy dobrze Ci się w nim mieszka? Czy masz fajnych sąsiadów, z którymi udało się zbudować dobre relacje? Czy okolica zapewnia dostęp do podstawowych wygód? Czy jakość powietrza jest dobra? Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań brzmi „TAK”, to pozbycie się domu w imię niepewności jest złym pomysłem.

Wysoka jakość wykonania samego budynku

Leciwy dom jak najbardziej powinien zostać doinwestowany, jeśli wiesz, że przy jego budowie zostały zachowane najwyższe standardy jakościowe. Dziś takich domów jest niewiele (rządzi deweloperka), dlatego warto dbać o to, co już mamy i dobrze znamy oraz mamy do tego zaufanie.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie