Kiedy przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika przed zimą?

Antoni Kwapisz
16.10.2023

To standardowy dylemat, przed jakim staje każdy właściciel przydomowego trawnika, zwłaszcza mający niewielkie doświadczenie w pielęgnacji murawy. Po intensywnym, regularnym koszeniu trawnika w okresie letnim, jesienią pojawiają się wątpliwości: czy wciąż trzeba skracać źdźbła, a jeśli tak, to kiedy przeprowadzić ostatnie koszenie przed zimą? Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Najprostsza rada: gdy trawa przestanie rosnąć

Wiemy, że brzmi to dość infantylnie, natomiast trudno o lepszą poradę dla osób, które chcą utrzymać piękną murawę wokół domu. Jeśli zależy Ci na zachowaniu idealnie przystrzyżonego trawnika, to ostatnie koszenie przeprowadź w momencie, gdy trawa już nie rośnie.

Zwykle następuje to na przełomie października i listopada, choć wiele zależy też od konkretnego roku i warunków pogodowych – czasami jeszcze w listopadzie, przy względnie ciepłych nocach i deszczowej aurze, trzeba przeprowadzić dodatkowe koszenie przed spodziewanymi opadami śniegu.

Ostatnie koszenie warto zaplanować po opadnięciu liści

To wskazówka praktyczna, którą adresujemy do osób nieznoszących grabić trawnika. Rzeczywiście, jest to czasochłonna i męcząca czynność. Jeśli chcesz ją sobie odpuścić, to zaplanuj ostatnie jesienne koszenie trawnika w momencie, gdy opadną wszystkie liście z okolicznych drzew.

Kosiarka nie tylko skróci źdźbła, ale też zbierze liście, fragmenty gałęzi i inne odpady, które jesienią pojawiają się na przydomowym trawniku, oszczędzając Ci przy tym mnóstwo pracy fizycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie