Kiedy lepiej jest sprzedać mieszkanie niż je wynająć?

Mateusz Nowak
30.06.2021

Wielu właścicieli mieszkań rozważa zarówno sprzedaż nieruchomości, jak i jej wynajęcie. Wybór jest dość trudny, ponieważ z jednej strony kusi wizja uzyskania sporej gotówki od ręki, ale z drugiej nie warto z góry przekreślać opcji czerpania stałego dochodu z wynajmu. Kiedy lepiej jest zdecydować się na sprzedaż mieszkania? Sprawdź to w naszym poradniku.

Gdy potrzebujesz wkładu własnego do kredytu

Jeśli wyprowadzasz się z obecnego mieszkania z powodu budowy domu na przedmieściach czy zakupu większej nieruchomości, to być może będziesz się posiłkować kredytem. W takiej sytuacji potrzebny jest Ci wkład własny (od 10 do 20% wartości kredytu). Gdy nie dysponujesz taką gotówką, to sprzedaż mieszkania będzie jedyną opcją.

Gdy sprzedaż mieszkania umożliwi Ci zrezygnowanie z kredytu hipotecznego

Może się także okazać, że planując budowę czy zakup większej nieruchomości za gotówkę będziesz w stanie uniknąć zaciągania kredytu, o ile uzyskasz środki ze sprzedaży obecnego mieszkania. Warto się na to zdecydować, ponieważ kredyt hipoteczny – choć relatywnie tani – zawsze stanowi dodatkowe obciążenie dla budżetu domowego.

Gdy masz długi

Tutaj sprawa jest dość prosta. Jeśli pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania pozwolą Ci kupić mniejszą nieruchomość oraz spłacić całe zadłużenie, to nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Sytuacja jest wręcz dość komfortowa, ponieważ za jednym zamachem możesz rozwiązać kilka problemów, a nie każdy ma taką możliwość.

Gdy masz pomysł na lepszą inwestycję

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania można jakoś mądrze zainwestować – na przykład kupując dwa mniejsze lokale i wynajmując je. W grę wchodzą również inne formy inwestycji, które potencjalnie mogą dać większy zysk niż dochody z wynajmu. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie inwestować w „pewne aktywa”, których nie rozumiesz. Każda inwestycja musi być dobrze przemyślana, a portfel zbudowany w taki sposób, aby minimalizować ryzyko straty.

Gdy nie chcesz męczyć się z lokatorami

Nie każdy nadaje się do tego, aby wynajmować komuś mieszkanie. Choć teoretycznie gwarantuje to dochód pasywny, to w rzeczywistości zdarzają się bardzo nerwowe sytuacje, które kosztują mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli więc nie chcesz ryzykować, że trafisz na nierzetelnych lokatorów, to dla świętego spokoju sprzedaj mieszkanie i sam zdecyduj, co zrobisz z uzyskaną gotówką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.