Kiedy jest najlepszy czas na remont pokoju dziecka?

Marek Szydełko
28.10.2022

Remont dziecięcego pokoju to spore wyzwanie pod względem finansowym i logistycznym. Rodzicom zależy na przeprowadzeniu go jak najszybciej, a przy tym na osiągnięciu dobrego efekty estetycznego i funkcjonalnego. Powstaje również pytanie: kiedy jest odpowiedni moment na remont pokoju dziecka? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy dziecko idzie do szkoły

Idealnym momentem na wyremontowanie dziecięcego pokoju jest początek przygody ze szkołą. W pierwszej klasie dziecko będzie już potrzebować własnego biura z dobrym oświetleniem, przy którym będzie mogło komfortowo odrabiać lekcje i się uczyć. To zawsze determinuje daleko idące zmiany w pokoju, przede wszystkim w rozkładzie mebli. Wielu rodziców na tym etapie po prostu decyduje się na zakup nowego kompletu, przy okazji odmalowując ściany.

Gdy dziecko wkracza w wiek nastoletni

Nastolatek na pewno będzie wiercić rodzicom dziurę w brzuchu o remont pokoju. W końcu pomiędzy np. 11-latkiem a 16-latkiem jest olbrzymia różnica zainteresowań. Dorastający młody człowiek nie chce mieć w pokoju ozdób, mebli i innych elementów wyposażenia charakterystycznych dla dziecka. To dobry moment na remont, w który warto też zaangażować nastolatka, np. proponując mu samodzielne pomalowanie ścian.

Gdy w obecnym pokoju ciągle panuje bałagan

Może to oznaczać, że pokój jest niefunkcjonalny, a obecne meble nie mieszczą wszystkich zabawek, kredek, przyborów plastycznych etc. Jeśli pokój dziecka codziennie przypomina pobojowisko, a jego sprzątanie zajmuje Ci mnóstwo czasu, to chyba warto pomyśleć o małym remoncie. Niekoniecznie musi to sprowadzać się do zakupu nowych mebli – czasami pożądany efekt przynosi zakup jednej dodatkowej szafki czy łóżka z pojemną szufladą (warto poszukać używanych mebli w Internecie).

Gdy dziecko ma specjalne potrzeby zdrowotne

Mamy tutaj na myśli nie tylko niepełnosprawność, ale też prozaiczną alergię. Jeśli u dziecka została stwierdzona alergia na alergeny roztoczy kurzu domowego (to powszechny problem), to zalecamy przeprowadzenie małego remontu, w ramach którego z pokoju zostaną usunięte m.in. wykładzina, dywan, grube zasłony i wszystko, co zbiera kurz. To nie tylko ograniczy ekspansję alergenów, ale również ułatwi utrzymanie pokoju w czystości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie