Kawalerka inwestycyjna: czym powinna się charakteryzować?

Mateusz Nowak
08.07.2019

Kawalerki należą do najbardziej poszukiwanych mieszkań na rynku inwestycyjnym. Powód jest prosty: cena. Osoby, które dysponują wolnym kapitałem w kwocie około 100.000 złotych, mogą już rozważać zakup kawalerki z myślą o jej późniejszym wynajmowaniu czy sprzedaży z zyskiem. Tutaj jednak liczy się przede wszystkim to, czy uda się znaleźć lokal odpowiadający oczekiwaniom potencjalnych najemców i nabywców. Czym powinna się charakteryzować kawalerka inwestycyjna? Podpowiadamy.

Wysoki standard wykończenia

Oczywiście inwestor może kupić kawalerkę w złym stanie technicznym i własnymi siłami ją wyremontować. Pamiętajmy jednak, że pociąga to za sobą kolejne wydatki oraz wymaga czasu. Osoby, które nie mają doświadczenia w ocenie stanu nieruchomości, powinny się więc posiłkować fachowością np. inspektora budowlanego. W ten sposób można uniknąć bardzo kosztownej wpadki.

To mit, że najemcy czy nabywcy kawalerek nie oczekują dobrego standardu wykończenia. Obecnie podaż takich mieszkań jest na tyle duża, że można swobodnie przebierać w ofertach. Dobra jakość użytych materiałów i funkcjonalny układ stanowią więc duży atut nieruchomości.

Dogodna lokalizacja

Kawalerka na obrzeżach miasta lub na wsi? To niestety słaby pomysł inwestycyjny. Taki lokal co prawda może znaleźć najemcę lub nabywcę, jednak zyski z transakcji będą o wiele mniejsze, niż miałoby to miejsce w przypadku kawalerki zlokalizowanej w ścisłym centrum.

Małe lokale przyciągają przede wszystkim młodych ludzi oraz firmy szukającej mieszkań dla kadry managerskiej. Z tego też powodu zdecydowanie zalecamy zainwestowanie w kawalerkę znajdującą się w dobrej lokalizacji lub przynajmniej świetnie skomunikowaną z najważniejszymi częściami miasta.

Wyodrębnione strefy

Kawalerki coraz częściej są traktowane w kategoriach dobrego mieszkania na start dla młodej rodziny. To jednak wymusza zastosowanie rozwiązań architektonicznych, które zapewnią optymalny komfort najemcom czy nabywcom. Jedna, duża przestrzeń prezentuje się efektownie, jednak nie jest do końca funkcjonalna. Sugerujemy więc, aby w kawalerce inwestycyjnej czytelnie wydzielić co najmniej dwie strefy: dzienną i nocną.

Można to zrobić niedużym kosztem, chociażby dobudowując lekką ściankę działową. Dzięki niej na niewielkiej przestrzeni da się wyodrębnić sypialnię i oddzielić ją od części kuchenno-salonowej. Coraz modniejszym rozwiązaniem stosowanym w kawalerkach inwestycyjnych jest również antresola.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.