Jasna kostka brukowa – zalety i wady

Mateusz Nowak
28.04.2023

Kostka brukowa to zdecydowanie najchętniej wybierany materiał do utwardzenia terenu wokół domu. Obecnie wykorzystuje się ją nie tylko do wybudowania podjazdu do garażu, ale też ścieżek, schodów czy nawet całego tarasu. Jest praktyczna, trwała, estetyczna i niedroga. Sporym problemem z punktu widzenia inwestorów jest natomiast wybór odpowiedniej kolorystyki kostki. Dużą popularnością cieszą się jasne modele, które jednak mają tyle samo zalet, co i wad. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Zalety jasnej kostki brukowej

Jasna kostka brukowa prezentuje się bardzo efektownie, szlachetnie, wręcz luksusowo. Pamiętajmy, że taka kostka wcale nie musi być żółta czy biała. Bardzo modne są dziś jasne kostki w odcieniach szarości, które perfekcyjnie korespondują z nowoczesną architekturą i minimalistycznymi ogrodami, np. w stylu japońskim.

Do zalet jasnej kostki brukowej zaliczymy również jej… dostępność. Wiele osób obawia się inwestycji w taką kostkę i jej kłopotliwego utrzymania, stąd na składach często można dostać jasne modele w dużych ilościach praktycznie od ręki.

Wady jasnej kostki brukowej

Na pewno nie zaskoczymy Cię pisząc, że jasna kostka brukowa jest bardzo niepraktyczna. Z uwagi na jasny odcień szybko pojawiają się na niej nieestetyczne zabrudzenia. Nie muszą to być wcale ślady oleju samochodowego czy innych płynów eksploatacyjnych, ale chociażby zgniecione robaki, resztki roślinności czy zwykły brud.

Jasna kostka brukowa już po kilku miesiącach od ułożenia może prezentować się mało efektownie i drażnić właścicieli. Z tego powodu wymaga częstej pielęgnacji – nie tylko zamiatania, ale też mycia ciśnieniowego i z użyciem środków chemicznych. To generuje konkretne koszty.

Poza tym pamiętajmy, że jasna kostka brukowa jest ekspansywna. Oznacza to, że trudno jest ją wpasować w już istniejący ogród. To kostka będzie wyznaczać estetykę całego otoczenia i determinować wybór np. konkretnych roślin czy elementów małej architektury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie