Jakie szkody w ogrodzie może wyrządzić mróz?

Remigisz Szulc
19.12.2022

Coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że wiele osób lekceważy kwestię przygotowania przydomowego ogrodu do zimowych miesięcy. Tymczasem w naszym kraju nadal zdarzają się bardzo niskie temperatury, które mogą bezlitośnie obnażyć wszelkie zaniedbania. Sprawdź, jakie szkody w ogrodzie najczęściej wyrządza mróz.

Zniszczona instalacja wodna

To największy problem, który może być konsekwencją zaniedbania przygotowań ogrodu do zimy. Jeśli zapomniałeś zamknąć wodę i spuścić ją z instalacji zewnętrznej, w tym systemu automatycznego podlewania, to spodziewaj się, że pierwszy mróz wyrządzi bardzo duże szkody – włącznie z pęknięciem zaworów czy zraszaczy.

Pęknięty zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę, który odbiera wodę z rynny i jest wykonany z tworzywa, musi zostać osuszony na zimę. W przeciwnym razie dojdzie do zamarznięcia znajdującej się w nim wody, co z kolei doprowadzi do pęknięcia poszycia zbiornika. Szkoda, bo przecież jest to dość kosztowny element, o który można zadbać w ciągu dosłownie kilku minut. Nie zapomnij o tym przed nadejściem mrozów.

Zmarnowane rośliny

Mróz jest bezlitosny dla wrażliwych roślin, które naturalnie nie występują w naszym klimacie. Mając takie rośliny w ogrodzie trzeba je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, stosując okrywę ze słomy czy włókniny.

Popękane płytki na tarasie i schodach

Jeśli masz taras i schody wykończone płytkami, to musisz sobie zdawać sprawę z tego, że mróz może tutaj wyrządzić naprawdę poważne i kosztowne szkody. Popękane płytki to najczęściej efekt zastosowania nieodpowiedniego kleju, jednak można zminimalizować takie ryzyko poprzez usunięcie różnych defektów (np. wypłukane przez deszcz spoiny) jeszcze przed nadejściem mrozów.

Popękane donice

Rośliny doniczkowe należy przenieść do garażu czy domu przed mrozami. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko ich zmarnieniem, ale również popękaniem często cennych donic, które nie są przystosowane do przechowywania na mrozie. Dotyczy to przede wszystkim donic z plastiku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie