Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka do ogrodu?

Jerzy Biernacki
20.05.2022

Piaskownica to jeden z tych elementów ogrodu, o którym zdecydowanie warto pomyśleć, jeśli mamy małe dziecko. Maluchy uwielbiają kopać w piasku, robić babki, budować zamki i wymyślać inne zajęcia z piachem w roli głównej. Jednak aby zabawa była bezpieczna, trzeba się postarać o to, aby piaskownica wypełniona była dobrym piaskiem.

Czy piasek do piaskownicy można wykopać samodzielnie?

Niewiele jest w Polsce regionów, w których wystarczy wkopać łopatę w ziemię, by niemal natychmiast dokopać się do żółtego piasku, jaki zazwyczaj widuje się w piaskownicach. Co wcale nie znaczy, że ten wykopany będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Jeszcze gorszym pomysłem jest samodzielne wybieranie piasku z rzeki i suszenie go. Piasek z plaży? Wydaje się bezpieczny, w końcu wszyscy się tam bawią, ale piaskownice dla dzieci nie powinny być nim wypełniane. Nie bez powodu piasek do piaskownicy musi spełniać określone normy, a nawet mieć konkretny rozmiar! Wszystko to po to, by zabawa była nie tylko przyjemna i beztroska, ale też bezpieczna.

Jakie cechy ma dobry piasek do piaskownicy?

Optymalna wielkość ziaren piasku do piaskownicy ma średnicę 0,2-2 mm. Taki rozmiar gwarantuje odpowiednią sprężystość i amortyzację podczas upadku, ale też dobrą lepkość – łatwo będzie zrobić babki, zbudować fosę, tor przeszkód dla foremek itp. Taki piasek jest też na tyle drobny, że nie zbija się w duże i twarde bryły, na które na pewno nie ma miejsca w piaskownicy.

Oczywiście piasek powinien być wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Biały lub żółty kolor przemawia na jego korzyść. Na pewno do piaskownicy nie powinien trafić czarny piasek.

Ile piasku kupić do piaskownicy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od wielkości samej piaskownicy. Na pewno trzeba ją wypełnić na tyle, by dziecko mogło swobodnie kopać i tworzyć rozmaite góry i doły. Dwudziestocentymetrową głębokość piasku uznaje się za absolutne minimum.

Do średniej wielkości piaskownicy zmieści się około 400-500 kg piasku. Trzeba więc przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. W zamian otrzymujemy gwarancję, że piasek jest wolny od zanieczyszczeń i bezpieczny dla dziecka. Warto kupić piasek, który był wcześniej płukany.

Jaką piaskownicę kupić – odkrytą czy zamykaną?

Współczesne piaskownice często to już nie tylko przedmioty użytkowe, ale też prawdziwe ozdoby ogrodu. Mowa głównie o piaskownicach zamykanych, które po zamknięciu… wcale nie wyglądają jak piaskownice. Olbrzymi żółw lub hipopotam sprawią, że ogród będzie wyglądał nieco zabawnie. Są też zamykane piaskownice przypominające muszle małży – jedną część wykorzystuje się jako piaskownicę, drugą jako basen dla dziecka.

Zamykana piaskownica ochroni piasek przed działalnością ptaków i zwierząt domowych, a także przed deszczem, spadającymi jesienią liśćmi itp.

Jak często trzeba wymieniać piasek w piaskownicy?

Wiele zależy od tego, gdzie stoi piaskownica i jak bardzo piasek jest narażony na zabrudzenia. W odkrytej piaskownicy piasek wymienia się średnio dwa razy do roku, a jeśli sytuacja tego wymaga, nawet częściej.

Piasek w zakrytej piaskownicy wymienia się średnio raz na rok. Jeśli piaskownica jest używana sporadycznie, można robić to rzadziej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie