Jaki osprzęt elektroinstalacyjny trzeba przewidzieć w nowym domu lub mieszkaniu?

Andrzej Winnicki
05.03.2021

Osprzęt elektroinstalacyjny pełni bardzo ważną funkcję w budynku mieszkalnym. To on odpowiada za bezpieczne i komfortowe użytkowanie instalacji elektrycznej. Mimo to wielu inwestorów nie przykłada większej wagi do kwestii jakości osprzętu, kierując się wyłącznie ceną, ewentualnie względami estetycznymi. Częstym błędem jest również rezygnacja z niektórych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego, które później okazują się być właściwie niezbędne. Co zatem musi się znaleźć w Twoim domu lub mieszkaniu? Oto gotowa lista zakupów.

Gniazdka elektryczne i specjalnego przeznaczenia

Podstawowymi elementami zaliczanymi do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego, bez których nie można funkcjonować w domu czy mieszkaniu, są oczywiście gniazdka elektryczne. To do nich podłączamy wszelkie urządzenia potrzebujące zasilania prądem. Najpopularniejsze w naszym kraju są gniazdka podtynkowe, pojedyncze i podwójne.

Nie zapominamy również o gniazdkach specjalnego przeznaczenia, takich jak: głośnikowe, z USB, z ładowarką indukcyjną, telewizyjne, multimedialne czy internetowe.

Łączniki

Nazywane również włącznikami. Są to oczywiście elementy umożliwiające sterowanie oświetleniem w domu. Łączniki dzielimy na:

  • Jednobiegunowe
  • Dwubiegunowe
  • Schodowe
  • Krzyżowe
  • Świecznikowe
  • Żaluzjowe

Dzwonek

Jest bardzo przydatny, ponieważ informuje o tym, że ktoś próbuje dostać się do domu lub mieszkania. Dzwonek zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego nie warto z niego rezygnować – zwłaszcza, że jest bardzo tani (kosztuje kilkadziesiąt złotych).

Domofon

Szczególnie przydatny w domach jednorodzinnych, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy odległość od bramki do drzwi wejściowych jest znaczna. Domofon umożliwia nie tylko ustalenie, kto znajduje się przy bramce, ale także zwolnienie elektromagnesu i otwarcie furtki. Coraz popularniejsze są wideodomofony, które znaczącą zwiększają bezpieczeństwo, a ich ceny nie są już tak wysokie, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie sensowny zestaw z wideodomofoonem można kupić za około 500 złotych.

Elementy sterujące 

Mamy tutaj na myśli szeroką grupę produktów zaliczanych do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego, które pozwalają sterować różnymi elementami wyposażenia domu czy mieszkania – na przykład roletami zewnętrznymi, kotłem grzewczym czy sprzętami AGD i RTV podłączonymi do sieci inteligentnego domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.