Jak zwiększyć wartość działki budowlanej i sprzedać ją znacznie drożej?

Marek Szydełko
12.10.2021

Posiadacze działek budowlanych mogą o sobie powiedzieć, że mieli nosa. Ceny takich gruntów w ostatnich latach szaleją i póki co nic nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Działka budowlana stanowi świetną inwestycję, na której można dobrze zarobić. Ile? To już zależy od konkretnej działki, natomiast wiedz, że istnieją sposoby na znaczne zwiększenie jej wartości. Kilka najlepszych omawiamy w naszym artykule.

Doprowadzenie mediów

Jeśli działka jest nieuzbrojona, to z oczywistych względów jej wartość transakcyjna będzie znacznie niższa niż podobnych gruntów, do których doprowadzono już media. Koniecznie zorientuj się więc, czy w ogóle istnieją warunki techniczne do uzbrojenia działki, przynajmniej w wodociąg i elektryczność. Najbardziej poszukiwane są działki z wszystkimi mediami, czyli także kanalizacją oraz gazem ziemnym.

Pamiętaj

Koszt doprowadzenia mediów może być znaczny, natomiast wartość nieruchomości dzięki temu znacząco wzrośnie.

Ogrodzenie działki

Niby nic, a jednak zmienia perspektywę. Nie musi to być oczywiście ogrodzenie docelowe. W zupełności wystarczy zastosować drewniane pale i siatkę leśną, aby realnie zwiększyć wartość nieruchomości. Kupujący lubią, gdy mogą sobie zwizualizować powierzchnię gruntu i już wstępnie rozplanować jego zagospodarowanie, co powinno ułatwić szybką sprzedaż działki budowlanej.

Utwardzona droga dojazdowa

Jeśli działka znajduje się przy drodze gruntowej, która nie jest wcale drogą, ale grzęzawiskiem, to koniecznie zainwestuj w utwardzenie dojazdu. Wystarczy wysypanie grubego gruzu i ubicie go ładowarką czy zagęszczarką. Dzięki temu potencjalni nabywcy będą mieć dobre pierwsze wrażenie. Wyobraź sobie, że kupujący przyjeżdżają na miejsce i… zakopują się samochodem. Taka przygoda może przeważyć szalę decyzyjną na Twoją niekorzyść.

Częściowe zagospodarowanie

Najatrakcyjniejsze dla kupujących są działki w pełni uzbrojone oraz niesprawiające wrażenia dzikich, opuszczonych. Stąd dobrym pomysłem będzie częściowe zagospodarowanie gruntu przeznaczonego na sprzedaż. Jak to zrobić? Przede wszystkim skoś trawę i chwasty – działka od razu zyska na tym wizualnie. Możesz również posadzić popularne tuje wzdłuż przyszłego ogrodzenia czy postawić w rogu działki garaż blaszany na składzik potrzebny podczas budowy.

 Artykuł powstał przy współpracy rolety.eu

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.