Jak zamontować niski syfon brodzikowy?

Piotr Kowalczyk
04.11.2022

Niski syfon brodzikowy to rozwiązanie dedykowane niskim brodzikom, które prezentują się bardziej estetycznie niż wysokie, a przy tym są wygodniejsze dla dzieci i osób starszych. Problem w tym, że montaż syfonu pod takim brodzikiem może być bardzo problematyczny – w końcu nie mamy do niego bezpośredniego dostępu po nałożeniu brodzika. Jak sobie z tym poradzić? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Dokładność to podstawa!

Najważniejsza zasada w przypadku montażu niskiego syfonu brodzikowego brzmi: nie spiesz się i zawsze sprawdź wszystko dwa razy. Po zamontowaniu brodzika i całej kabiny nie będzie już możliwości kontrolowania szczelności syfonu, a o tym, że coś jest nie tak dowiesz się dopiero wtedy, gdy spod brodzika zacznie wyciekać woda.

Nie pomiń żadnej uszczelki

Na dobry początek rozłóż sobie wszystkie elementy syfonu, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelek. Nie możesz pominąć ani jednej. Dokładnie połącz ze sobą wszystkie elementy, dokręć ręcznie z maksymalną siłą, a następnie sprawdź jeszcze, czy uszczelki znajdują się w kształtach służących do wybudowania podejścia pod syfon (kolanka, mufy etc.).

Wyznacz miejsce syfonu

Idea montażu niskiego syfonu brodzikowego polega na tym, aby nałożyć brodzik na syfon i od razu go złapać od góry nakrętką od odpływu. W tym celu należy bardzo precyzyjnie wyznaczyć miejsce osadzenia syfonu. Jak to zrobić? Nic trudnego: ustaw brodzik w docelowym miejscu, a następnie przez odpływ odrysuj sobie lokalizację syfonu przy pomocy ołówka.

Użyj silikonu

Pamiętaj, aby zastosować dodatkowe uszczelnienie z silikonu w miejscu, w którym syfon łączy się z rurą odpływową – to najsłabszy punkt całej instalacji, zwłaszcza jeśli syfon jest uniwersalny i trzeba do niego dopasować osobną rurę. Sama uszczelka może być niewystarczająca.

Zrób test szczelności przed nałożeniem brodzika

Syfon zamontowany? Teraz wielka chwila, czyli test szczelności. Nalej dużo wody do syfonu przy pomocy np. konewki i obserwuj, czy nigdzie nie pojawia się przeciek. Jeśli tak, to niestety, ale czeka Cię rozebranie instalacji i złożenie jej na nowo (prawdopodobnie podwinęła się uszczelka lub jest zbyt mały spadek do kanalizacji).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.