Jak zabezpieczyć dom przed dłuższą nieobecnością?

Andrzej Winnicki
09.08.2023

Wyjazd na wakacje, do pracy, na przedłużony weekend – to tylko kilka klasycznych sytuacji, w których trzeba na dłużej zostawić dom bez opieki. O ile w przypadku mieszkania nie jest to żaden problem, o tyle dom wymaga już nieco więcej zachodu. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zabezpieczyć dom przed dłuższą nieobecnością.

Zamknij wodę i gaz

To podstawowe czynności, jakie należy wykonać przed wyjazdem z domu, zwłaszcza na kilka czy kilkanaście dni. Koniecznie zamknij dopływ gazu i wody, odcinając główne zawory. W ten sposób wyeliminujesz kluczowe czynniki ryzyka.

Sprawdź teren wokół domu

Przed wyjazdem trzeba przejść się po ogrodzie i sprawdzić, czy nie ma tam elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla innych ludzi lub samego domu. Przykładem może być luźna dachówka, którą przed wyjazdem należy zabezpieczyć na wypadek np. huraganowego wiatru.

Odłącz urządzenia od prądu

Oczywiście mamy na myśli te, z których i tak nie będziesz korzystać podczas nieobecności w domu, jak pralka, suszarka, zmywarka, telewizor, konsola do gier etc. Zostaw tylko router, lodówkę i ewentualnie system monitoringu.

Usuń wszelkie awarie

Jeśli od dłuższego czasu z kranu w łazience kapie woda, to nie ma na co czekać – przed wyjazdem trzeba usunąć tę awarię, aby nie okazało się, że wrócisz do kompletnie zalanego domu. Pamiętaj, że tutaj sąsiedzi nie zauważą, że dzieje się coś złego – nie pojawi się mokra plama na suficie, zapach dymu etc. Dlatego wszelkie awarie, o których wiesz, należy usunąć jeszcze przed opuszczeniem domu na dłużej.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie